Johannesburg 14. júna 2018 (HSP/RT/Foto: TASR/AP- Denis Farrell)
 
Farmárčenie v Juhoafrickej republike sa s rastúcimi násilnými útokmi stáva nebezpečnou prácou. Niektorí si dokonca najali aj bývalých členov izraelských špeciálnych síl, aby ich naučili sebaobranu

Ilustračné foto

Počas rokov 2016 a 2017 došlo v krajine k 74 vraždám k 638 útokom práve na farmárov bielej pleti, podľa údajov skupiny pre menšinové práva AfriForum.
Situácia preto prinútila týchto farmárov hľadať možnosti ubrániť sa. Niektorí z nich sa obrátili na Idana Abolnikova, bývalého člena izraelských špeciálnych síl, ktorý ich trénuje triky sebaobrany voči útoku osoby alebo voči zbrani.
Ide o známy druh sebaobrany nazvaný Krav Maga, ktorý bol špeciálne vyvinutý pre izraelské obranné sily. Abolnik ich učí sebaobrane “muža proti mužovi”, obrane v prírodnom aj v mestskom prostredí. Výučba stojí okolo 20-tisíc juhoafrických randov (v prepočte okolo 1500 dolárov) za intenzívny dvojtýždňový kurz.
Farmári bielej pleti sú v Juhoafrickej republike menšinou, ale vlastnia až 72% fariem v krajine. Nová juhoafrická vláda nedávno oznámila plán na prerozdelenie pôdy aj pre populáciu čiernej pleti. Kritici varovali, že sa tým v krajine môže zopakovať katastrofálny scenár ako v Zimbabwe v rokoch 1999-2000, keď takéto nariadenie priviedlo krajinu k hladomoru.
 
Príspevok Juhoafrickí farmári bielej pleti sú ohrození, na sebaobranu si zavolali izraelských špecialistov zobrazený najskôr Hlavné správy.