Slovensko 28. marca 2017 (HSP/Foto: FB)

Známy zabávač Jožo Pročko umiestnil vo svojej reštaurácií “Zbrojnica” v Halíči zaujímavú tabuľu, ktorou sa snaží bojovať proti detskej závislosti. Vysvetlil nám, čo ho viedlo k takémuto kroku i to, ako reagovali niektorí zákazníci.

Na snímke Jožo Pročko

V súvislosti s novembrovými voľbami do orgánov v samosprávnych krajoch sme sa ho opýtali aj na spokojnosť so súčasným Banskobystrickým županom Mariánom Kotlebom i to, či ho plánuje vo funkcii vystriedať.

Vo svojej reštaurácii ste umiestnili tabuľu s nápisom: „V rámci celosvetovej akcie boja proti detskej závislosti na telefónoch Vám želáme dobrú chuť bez Facebooku, tabletu. Bez telefonovania. Prosíme Vás, nepoužívajte pri stole mobilný telefón. Porozprávajte sa pri stole, oddýchnete si od internetu. Dieťa robí to, čo rodičia.“ Čo vás viedlo k tomuto kroku?

To, čo sa deje dnes vo svete vo vzťahu človek internet, je katastrofálne. Na ulici je bežné, keď oproti ide človek a sms-kuje pozerá do mobilu a okolitý svet nevníma. K nám do reštaurácie chodia rodiny a bolo bežné, že si všetci vybrali mobilný telefón a namiesto komunikácie medzi sebou pozerali všetci do displeja – vek jednej rodiny bol cca 35, 40, 15 a 12 rokov. Stali sme sa otrokmi tohto fenoménu. Preto sme sa u nás rozhodli prosiť ľudí aby vypínali telefóny, nefacebookovali, neinternetovali a nehrali sa pri jedle s telefónom.

S akými reakciami klientov ste sa stretli? Prijali toto odporúčanie pozitívne?

Tri príklady za všetko. Prvý – prišla k nám rodina dve deti, dievča a chlapec, mama a otec. Po objednaní si všetci vytiahli mobilne telefóny. Keď som ich poprosil, že v reštaurácii by sa nemal mobil používať pri stole, otec telefón odložil, matka a deti len na mňa pozreli,  vraj si krátia čas…

Výzva, ktorú Jožo Pročko umiestnil vo svojej reštaurácii

Druhý príklad: sedeli u nás štyria mladí teenageri 14, 14, 13, 15 – dvaja chlapci ,dve dievčatá. Keď ma zbadali všetci skryli telefóny, lebo vedia že by som im čistil žalúdky. Na otázku, prečo sa nerozprávajú odpovedalo dievča rozprávame sa. Spýtal som sa prečo sa nerozprávajú medzi sebou? Dievča povedalo, že sa rozprávajú cez FB medzi sebou. Keď som sa spýtal ‘ty mu píšeš a on sedí oproti tebe?’ odpovedalo áno – ale ja sa hanbím mu to povedať.

Tretí príklad – sedela u nás partička 18, 19, 19, 20 a 20 – mladí muži, čiapky na hlave a púšťali si pri stole Rytmusa. Prišla za mnou mamička od vedľajšieho stola, aby som ich poprosil, že ona nechce, aby jej deti pri jedle počúvali k***t, p**a, j***ť v skvelých textoch. Keď som ich poprosil, aby to vypli, najstarší sa postavil a povedal ‘ideme stadiaľto do p**e’. Povedal som mu ‘chod kde chceš, len prosím neobťažuj hostí’. Pri odchode za barom povedali čašníkovi, že ich k***t Pročko vyhodil.

Riadia sa zákazníci odporúčaním nepoužívať pri stole mobilný telefón?

Hostia to v prevažnej miere kvitujú. A berú si letáčiky z upozornením domov ako suvenír.

Ak stolujete s rodinou vy a zazvoní vám telefón, prípadne vám príde správa, prestanete jesť a venujete sa telefónu? Majú vaše deti dovolené používať pri stole telefón či tablet? Majú vyhradený čas, ktorý môžu stráviť na internete?

Ja, keď mi zazvoní telefón idem z reštaurácie vonku,  a nielen z našej. A moje deti majú zakázané v reštaurácii internetovať.

Poďme trocha k politike. Ak je váš názor na zákon koalície, ktorým ustanoví jednokolové voľby predsedov samosprávnych krajov?

VÚC zákony na voľbu robia politici a my si aj tak volíme, čo sa nám páči.

Vy žijete v Banskobystrickom kraji. Ako ste spokojný s doterajšou činnosťou jeho predsedu Mariana Kotlebu?

Kotleba pre mňa nie je predseda VÚC, ale populisticky pán, ktorý skvelé využíva propagandu vo svoj prospech. Robí to, čo Fico aj Mečiar, či už v zamestnávaní svojich príbuzných, či už v honbe za mocou. Nerieši problémy len o nich rozpráva, a tak aj náš kraj vyzerá.

Máte už svojho favorita na predsedu pri nadchádzajúce župných voľbách?

Nemám favorita a zo srdca si želám človeka slušného, ochotného, pracovitého, čestného a najmä s citom pre spravodlivosť. Nech dá všetkým, nielen bratovi, žene a blízkym.

Vy nezvažujete kandidovať na post župana BBK?

Nie, neuvažujem kandidovať za župana. Kedysi som chcel byť poslanec VÚC, lebo poslanci naozaj svojou pracou majú vplyv na svoj kraj. Opakujem, svojou prácou, a nie hraním sa na funkciu.