Bratislava 31. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Julio Cortez)

Spojené štáty boli dlhodobo garantom liberálnej demokracie vo svete, boli akoby kľúčovým podporovateľom liberálno-demokratických zriadení. “Dnes sa obávam, že túto rolu strácajú tým, že prichádza nový prezident Donald Trump.” V bilančnom rozhovore pre TASR to uviedol profesor Jozef Bátora z Katedry politológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Ilustračné fotoIlustračné foto

“Prichádza človek, ktorý zjavne nemá klasický orientačný mechanizmus z hľadiska toho, aké sú hodnoty americkej liberálnej demokracie. No a tu sme sa dostali do ťažkej situácie, kde musíme tvrdo pracovať na tom, že hodnoty liberálnej demokracie budeme ochraňovať my sami, u seba doma. Platí to pre tých, kde je liberálna demokracia zatiaľ ukotvená, teda pre EÚ, Kanadu, Austráliu, Japonsko či Izrael,” uviedol Bátora.

Zdôraznil, že musíme taktiež prevziať oveľa väčší podiel zodpovednosti za liberálno-demokratické hodnoty na našej lokálnej úrovni i vo svete. “Je to v istom zmysle pre nás Európanov možnosť politicky dospieť,” upozornil.

Na otázku TASR, ako sa Európanom podarí “dospieť v otázke bezpečnosti” a splniť si tak záväzky, povedal, že ide o dlhodobejší proces. Rozhodnutia investovať do obrany viac sú podľa neho už robené dlhodobejšie a všetky krajiny v Európe už niekoľko rokov chápu nutnosť navyšovať výdavky na obranu.

“Myslím si, že všade v EÚ dochádza k jasnému pochopeniu, že je nutné prevziať väčšiu zodpovednosť za spoločnú obranu. Samozrejme, otázkou je, ako bude spoločná obrana EÚ zorganizovaná, ako bude fungovať spolupráca s NATO a ako budú ďalej fungovať Spojené štáty v rámci NATO,” uzavrel Bátora.