Sunrise 8. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-The Canadian Press, John Woods)

Bohatá kariéra Olliho Jokinena

Fínsky hokejový útočník Olli Jokinen v noci na stredu uzavrel svoju bohatú kariéru ako člen organizácie Florida Panthers. S klubom NHL podpísal čestný kontrakt a následne oficiálne ukončil aktívnu činnosť.

Na snímke Olli Jokinen

“Panteri” si ho uctili počas druhej tretiny domáceho zápasu s New Yorkom Rangers (2:5) na štadióne BB&T Center. “Moje srdce bolo vždy s organizáciou Panthers a teraz mám pocit, ako keby moja kariéra uzavrela kruh. Som nesmierne vďačný, že som mal možnosť hrať hokej na juhu Floridy a pomôcť tu rásť tomuto športu. Chcem sa poďakovať rodine – mojej manželke Katerine a dcéram Alexandre, Emme a Keire – a všetkým fanúšikom, spoluhráčom, trénerom a členom realizačného tímu, ktorí ma počas celej kariéry podporovali,” povedal Jokinen.

Tridsaťosemročný bývalý center odohral za Floridu sedem sezón (2000 – 2008) a dlhé roky bol kapitánom. Patrí mu prvá priečka v kanadskom bodovaní klubu (419 b.), góloch (188), víťazných góloch (36), góloch v predĺžení (10), presilovkových bodoch (153) aj strelách na bránku (1837).

“Olli je dôležitý hráč histórie klubu a zostáva obľúbencom fanúšikov. Sme hrdí, že sme mu dali možnosť ukončiť kariéru ako ‘panterovi’ a gratulujeme mu k dlhej, úspešnej a produktívnej kariére v NHL,” povedal prezident hokejových operácií Floridy Dale Tallon.

Jokinena si v drafte 1997 vybralo ako tretieho v poradí Los Angeles Kings. Počas kariéry nazbieral v 1231 zápasoch základnej časti 750 bodov (321+429). Pôsobil dokopy v desiatich tímoch, naposledy v drese St. Louis Blues v sezóne 2014/2015. Žije na Floride a založil tam hokejovú akadémiu spolu s bývalými českými “pantermi” Tomášom Vokounom a Radkom Dvořákom. Na konte má tri kovy zo zimných olympijských hier – striebro z Turína 2006 a bronz z Vancouveru 2010 i Soči 2014 – tri strieborné aj bronzové medaily z majstrovstiev sveta, druhé miesto na Svetovom pohári 2004 v Toronte a zlato z MSJ 1998, ktoré sa konali práve vo Fínsku.

“Som poctený, že to Panthers pre mňa urobili. Keď ma odtiaľto v roku 2008 vymenili, chcel som sa na Floridu vrátiť a odohrať tu poslednú sezónu. To sa, samozrejme, nestalo, ale podarilo sa to ináč. Zažil som skvelý večer a moja hráčska činnosť patrí minulosti,” citoval Jokinena portál TSN.