Londýn 16. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Jose)

Britský minister zahraničných vecí Boris Johnson vyzval dnes Európsku úniu, aby urýchlila rozhovory o brexite a začala diskutovať o budúcom vzťahu Únie s Britániou. Informovala o tom agentúra AP.
Na snímke britský minister zahraničných vecí Boris Johnson

“Pokračujme v rozhovoroch a nenechajme sa zarásť machom,” vyhlásil Johnson v Luxemburgu, kde sa zúčastňuje na Zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci. Ďalej dodal, že už nastal čas na to, aby sa “loď (rokovaní)… spustila na otvorené more a aby sa začali vážne diskusie o budúcnosti a novom vzťahu”.
Johnson sa takto vyjadril pred dnešným stretnutím britskej premiérky Theresy Mayovej s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudeom Junckerom a hlavnými vyjednávačmi oboch strán, ktoré sa uskutoční v Bruseli.
Očakáva sa, že lídri krajín EÚ tento týždeň vydajú vyhlásenie, že sa nepodarilo dosiahnuť dostatočný pokrok v rokovaniach o brexite, ktorý by umožnil posunúť sa do ďalšej fázy rozhovorov.
EÚ ešte pred začiatkom rokovaní o brexite prijala usmernenia, podľa ktorých najskôr treba vyriešiť tri zásadné otázky: zachovanie práv európskych občanov v Británii a britských občanov v EÚ, írsko-severoírsky hraničný režim v duchu Veľkopiatkovej dohody a splnenie britských finančných záväzkov voči rozpočtu EÚ. Bez pokroku a predbežnej dohody v týchto troch kapitolách EÚ nezačne diskusie o podobe budúcich vzťahov s Londýnom, hoci britská strana požaduje, aby sa o oboch otázkach rokovalo súbežne.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.