Londýn 10. júla 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Pavel Golovkin)
 
Britský minister zahraničných vecí Boris Johnson včera oznámil, že odstupuje z funkcie. Jeho abdikačný list však obsahoval niekoľko upozornení, čo môže nastať v budúcnosti po tom, čo sa uzavrie odchod Spojeného kráľovstva z Európskej únie. Dôvodom odstúpenia ministra zahraničných vecí Veľkej Británie boli práve nezhody vo vláde premiérky Theresy Mayovej, týkajúce sa spôsobu vystúpenia Británie z EÚ.

Na snímke bývalý britský minister zahraničných vecí Boris Johnson

List v plnom znení publikoval portál Guido Fawkes. Uvádza sa v ňom, že bývalý minister Johnson považoval brexit za veľkú príležitosť pre celé Spojené kráľovstvo stať sa slobodným národom, no teraz tento proces odlúčenia od Európskej únie je podľa neho “umierajúci sen”.
Johnson v liste adresovanom premiérke Therese Mayovej varoval, že Británia sa po brexite môže stať kolóniou Európskej únie. Kritizoval tak posledné fázy vyjednávania o dohode medzi Londýnom a Bruselom. Podotkol, že Británia nedodržiava postoje, ktoré si stanovila na začiatku procesu. “Naozaj smerujeme ku statusu kolónie,” podčiarkol odchádzajúci člen vlády Boris Johnson.
Z konkrétnych bodov, ktoré mu na brexite vadia uviedol najmä plán zachovať voľný pohyb tovaru. Podľa neho si tak Británia výrazne sťaží možnosti uzatvárať slobodné obchodné dohody s tretími krajinami.
Johnson taktiež kritizoval komplikovaný plán colnej politiky, pričom Spojené kráľovstvo má opustiť európsku colnú úniu, ale zároveň sa viac menej má správať ďalej podľa jej pravidiel, čo označil za nerealizovateľné. Dodal, že podľa neho bude musieť napokon Británia ešte viac ustúpiť a brexit tak v konečnom dôsledku pre Britov neprinesie nič pozitívne.
 
 

 
Príspevok Johnson v liste Mayovej: “Smerujeme ku statusu kolónie” zobrazený najskôr Hlavné správy.