Londýn 28. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Simon Dawson/Pool via AP)

Bolo by pomýlené usilovať sa o to, aby po odchode Británie z Európskej únie neboli medzi Severným Írskom a Írskou republikou ani naďalej “nijaké hranice”, v liste adresovanom premiérke Therese Mayovej to podľa spravodajskej televízie Sky News uviedol britský minister zahraničných vecí Boris Johnson.
Na snímke britský minister zahraničných vecí Boris Johnson

V liste premiérke, ktorý sa Sky News podarilo získať, sa Johnson tiež usiluje bagatelizovať “prehnané pripisovanie významu kontrol” na vonkajších hraniciach Európskej únie.
Johnson vo svojom liste zachádza dokonca tak ďaleko, že uvažuje o tvrdých hraniciach medzi Severným Írskom a Írskou republikou. “Aj keď budú znovu zavedené tvrdé hranice, predpokladáme, že 95 percent tovaru aj tak prekročí hranicu bez kontroly,” napísal Johnson.
Ešte v novembri šéf britskej diplomacie v parlamente povedal, že návrat k tvrdým hraniciam nie je možný. “Nijaké tvrdé hranice nemôžu vzniknúť. To by bolo nemysliteľné a bolo by to ekonomické a politické šialenstvo”.
Vo februári 2016, teda pomerne krátko pred júnovým referendom, Johnson sľúbil, že írske hranice zostanú “absolútne nezmenené”.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.