Londýn 20. augusta 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Rui Vieira, TASR/AP-Frank Augstein)

Predstava Európskej únie o tom, že britský parlament môže ešte zvrátiť brexit, komplikuje vzájomné rokovania medzi Londýnom a Bruselom o podobe odchodu Británie z EÚ. Vyhlásil to v utorok britský premiér Boris Johnson, informovala spravodajská televízia Sky news

Na snímke Boris Johnson

“Nateraz je skutočne pravdou to, že naši priatelia a partneri sú trocha negatívni, avšak myslím si, že dohodu dosiahneme,” vyhlásil Johnson, pričom dodal, že začína byť zrejmá potreba “urobiť niečo s (írskou) poistkou, pretože v existujúcej podobe” ju britská vláda “nemôže dostať cez parlament”.

Situáciu však podľa Johnsonových slov komplikuje skutočnosť, že predstavitelia EÚ “si stále myslia, že parlament môže zablokovať brexit”.
“Pokiaľ si budú myslieť, že parlament môže zablokovať brexit, ťažko ich presvedčíme, aby urobili potrebné ústupky, takže budeme potrebovať trocha trpezlivosti,” povedal šéf britskej vlády.

Podľa Sky news je Johnsonovo vyhlásenie súčasťou prebiehajúcej slovnej prestrelky medzi ním a predsedom Európskej rady (ER) Donaldom Tuskom. Ten predtým v utorok na Twitteri uviedol, že “tí, ktorí sú proti poistke a nenavrhujú realistické alternatívu, vlastne podporujú znovuzavedenie hraníc. Aj keď si to nepriznávajú.”

Johnson predtým v liste adresovanom Tuskovi požadoval, aby EÚ obnovila rokovania o brexite a z dohody, ktorú s Bruselom uzavrela vláda predchádzajúcej šéfky britského kabinetu Theresy Mayovej, vypustila ustanovenia týkajúce sa írskych hraníc. Tie sú podľa Johnsona “nedemokratické” a ohrozujú mierový proces v Severnom Írsku.

Opačného názoru je však EÚ, podľa ktorej opätovné otvorenie dohody o brexite neprichádza do úvahy, čo v pondelok Johnsonovi v hodinu trvajúcom telefonickom rozhovore potvrdil aj írsky premiér Leo Varadkar.

Na základe írskej poistky by pre Severné Írsko po odchode Británie z EÚ dočasne platili odlišné podmienky obchodovania s EÚ než tie, ktoré by sa týkali zvyšku Spojeného kráľovstva. Tento “záložný plán” pre Írsko však nie je časovo ohraničený a veľká časť britských zákonodarcov ho vníma ako pascu, ktorá ich krajinu navždy zviaže obchodnými pravidlami Únie a znemožní Londýnu uzatvárať samostatné obchodné dohody s partnermi vo svete.

Ak však Británia odíde z EÚ bez dohody 31. októbra, čo Johnson pripúšťa ako realistickú alternatívu, írska poistka do platnosti nevstúpi.

Británia sa nebude zúčastňovať na väčšine schôdzok EÚ

Británia sa rozhodla, že od 1. septembra obmedzí svoju účasť na väčšine zasadnutí Európskej únie. V utorok to vo vyhlásení oznámil britský minister pre brexit Steve Barclay. Ako pripomenula agentúra DPA, premiér Johnson už skôr prisľúbil, že britských zástupcov z rokovaní EÚ “oslobodí”, aby sa mohli sústrediť len na okamžité priority.

Na snímke Steve Barclay

“Schôdzky EÚ zaberajú veľmi veľa času a úsilia. Odteraz pôjdeme len na také stretnutia, ktoré sú skutočne dôležité, obmedzíme našu účasť na viac ako polovicu a ušetríme stovky hodín,” uviedol Barclay.

Podľa jeho slov tým úradníci získajú viac času pripraviť sa na brexit, teda vystúpenie Spojeného kráľovstva z Únie, ktorý je naplánovaný na 31. októbra.

Barclay vo vyhlásení tiež uviedol, že okrem prípravy na brexit sa zástupcovia Británie budú tiež snažiť pripraviť na budúce vzťahy so zvyšnými 27 krajinami Únie a dosiahnuť obchodné dohody s ostatnými krajinami.

K oznámeniu britskej vlády prichádza po prieskume aktivít jej úradníkov v Bruseli. Na ktoré konkrétne stretnutia úradníci pôjdu, sa rozhodne individuálne, dodala vláda s tým, že Johnson sa naďalej bude zúčastňovať na summitoch EÚ.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj