Washington 25. máj 2017 (HSP/BB/Foto:TASR/AP-Andrew Harnik)

V stredu počas prejavu na Harvard Kennedy School, bývalý štátny tajomník John Kerry kritizoval amerického prezidenta Donalda Trumpa a označil ho za “nenormálne”: “Nie je na ňom nič americké.”
Bývalý americký minister zahraničných vecí John Kerry

Úryvok z Kerryho prejavu:
Bez ohľadu na vravu okolo akejkoľvek prezidentskej návštevy, moje cesty do Ázie, Európy a Blízkeho východu ma niekoľko posledných mesiacov oboznámili o tom, že globálna komunita sleduje a je znepokojená vedúcimi národmi vo voľnom svete. Vidia nás politicky uväznených vo vnútorných konfliktoch. Myslia si, že sa odvraciame od storočia starostlivého a koncipovaného hospodárskeho a strategického vedenia. Vidia volatilitu a nepredvídateľnosť, ktorá spôsobuje zmätok. Vidia návrh rozpočtu, ktorý evakuuje diplomaciu a znižuje angažovanosť Ameriky, ktorá tradične definovala naše vedenie vo svete.
A v minulom roku sa náš prejav, ak sa ho takto odvážime nazývať, stúpol na novú úroveň nehorázneho, hrubého a zlého. Verejný dialóg sa vôbec nekonal. Je to krikľavý zápas, ktorý odcudzuje občanov, ktorí od svojich vodcov čakajú viac.
Demokracia sa spolieha na slobodu prejavu. Áno, povedzte čokoľvek, čo chcete. Avšak demokracia sa skôr spolieha na reči, ktorú sú pravdivé. Je to pravda, čo nás koniec koncov oslobodzuje. A toto nie sú normálne časy. Nie je normálne vidieť prezidenta Spojených štátov, ktorý ospravedlňuje takzvaných „sudcov“. Nie je normálne, aby vodca krajiny, ktorá vynašla Prvý dodatok ústavy, rutinne degradoval a dokonca ohrozoval novinárov. A nie, nie je normálne vidieť, ako hlava FBI dostala vyhadzov, pretože vyšetrovala vzťahy medzi Ruskom a prezidentskou kampaňou toho istého muža, ktorý ju vyhodil. A nie je normálne, že keď zatvoríte oči a počúvate správy, politická spätná väzba v Amerike znie príliš podobne, ako v krajinách, pred ktorými Ministerstvo zahraničných vecí varuje Američanov. Nie, v tejto chvíli nie je nič normálne, moji priatelia. A nakoniec, nie je na tom ani nič americké.