Praha 10. apríla 2018 (HSP/Foto:TASR/AP/MTI-Szilard Koszticsak)
 
Jiří Weigl sa na stránke Inštitútu Václava Klausa vyjadril k víťazstvu Viktora Orbána v parlamentných voľbách a zároveň ozrejmil ako o tom informovali mainstreamové médiá.

Na snímke maďarský premiér Viktor Orbán

Na úvod Weigl pripomína, že maďarský premiér Viktor Orbán zaznamenal už tretie víťazstvo v parlamentných voľbách za sebou a so ziskom takmer 50% hlasov si udržal ústavnú väčšinu.
Podľa Weigla je takýto výsledok v Európe a predovšetkým v súčasnej dobe nevídaný, pretože strany naprieč Európou zaznamenávajú dramatické prepady priazne voličov. “Tento typický európsky politický marazmus Maďarsko zjavne vôbec nepozná. Funkčná a rozhodná vláda, jasný program, obrana národných záujmov a dobré hospodárské výsledky – to je jednoduchý Orbánov politický recept na úspech. Ten bol očakávateľný a jasný – drvivá voličská podpora sa nedá utajiť,” dodal.
Ďalej Weigl podotkol, že domáce alebo aj zahraničné médiá sa pokúšali o ututlanie Orbánovho očakávaného úspechu. Podľa jeho slov nás médiá zásobovali zaručene objektívnymi správami o tom, že maďarskí voliči túžia po tzv. liberálnej demokracii, čo podľa neho v stredoeurópskych pomeroch je eufemistický názov pre postavenie bruselského protektorátu s neobmedzenou vládou so zahraničia financovaných neziskových organizácií. “Ešte v priebehu volieb všetky agentúry prinášali správy, že rekordná volebná účasť znamená protest proti Orbánovej politike a bude znamenať pre neho stratu nie iba ústavnú, ale i prostej väčšiny. Tieto lživé správy nešírili nejaké okrajové weby na internete, ale hlavné médiá,” dodáva.
No ako na záver píše Weigl tak sa stal pravý opak a debakel utrpela opozícia. Naše média ibá sucho opakujú výsledky. Nikto sa neospravedlňuje za neprijateľnú zaujatú propagandu a manipuláciu. A títo ľudia sa nehanbia hovoriť o lživých správach a fake news a zavádzať cenzúru. Je to tak zakaždým, keď realita neodpovedá cieľom propagandy. Trump, brexit, AfD atď. – príkladov je bezpočet,” dodáva.
 
Príspevok Jiří Weigl po úspechu Orbána: Médiá sa neospravedlňujú za propagandu a manipuláciu – títo ľudia sa nehanbia zavádzať cenzúru a hovoriť o fake news zobrazený najskôr Hlavné správy.