Praha 6. júna 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)

Týždeň čo týždeň prebiehajú antibabišovské mítingy. Z tribúny hovoria VIP osobnosti. Štvrtého júna zazneli hlasy českých hercov. Rétorika sa priostruje, dav chce demisiu Andreja Babiša

Na snímke demonštranti nesú české zástavy počas masového protestu za demisiu premiéra Andreja Babiša, českej ministerky spravodlivosti Marie Benešovej a za nezávislosť justície na Václavskom námestí v Prahe 4. júna 2019

Václavák praskal vo švíkoch. Lidové noviny odhadli účasť na 120 000 ľudí.

Noviny sa ponáhľali informovať o nevídanej akcii, ktorá sa sotva zmestila na Václavské námestie. Z tribúny takmer “svätováclavskej” tentoraz horlil proti Babišovi šéf Transparency International. Keď s pánom Davidom Ondračkom reportér Sputnika hovoril o Babišovi osobne minulý rok, Ondráčka nemohol jasne odpovedať na otázku, aké zákony premiér Babiš presne porušuje.

Problém je v tom, že v tej dobe sa nedalo Babišovi úplne jasne preukázať vlastníctvo Agrofertu, to by totiž Ondráčka nezaváhal – a on zaváhal a položil dôraz na to, že Babiš v každom prípade nepostupuje eticky. Pýtali sme sa Ondráček, či etický postup je vyžadovaný zákonom. Ide o to, že Babiš bol už vo svojich politických funkciách nejakú dobu, než sa proti nemu začalo brojiť.

Teraz najviac vadí fakt, že Babiš údajne riadi český štát ako firmu. Na minulých mítingoch Milion chvilek pro demokracii sme počuli, že Babiš sa nespráva “pekne” voči svojim zamestnancom v jeho firmách. Tieto formulácie sú veľmi zvláštne v Česku, kde sa rozvinul kapitalizmus, ktorý je už raz taký.

Babiš je kritizovaný za to, že je asi dobrý organizátor a vie v tom chodiť. Celkovo to na reportéra Sputnika pôsobilo tak, ako keby v ČR neplatila prezumpcia neviny. Nemalo by sa s demonštráciami skôr počkať, až ako rozhodnú súdy?

Lidovky si napríklad všimli výrok herečky Pazderkovej: “Som tu, pretože verím v morálku a neverím v lož a ​​krádež … Prosím vás teda, až každý budeme umierať na smrteľnej posteli, aby sme vedeli, že sme urobili pre demokraciu a pravdu maximum …”

Pazderková má teda jasno aj bez súdov? Reportér Sputnika sa spojil s tlačovým hovorcom Hradu Jiřím Ovčáčkom, ktorý poskytol svoje vyjadrenie k celej udalosti.

“Všetky členské krajiny Vyšehradskej štvorky čelia sústredenému útoku s cieľom zvrátiť výsledky slobodných a demokratických volieb a zbaviť ich fakticky suverenity. Všade sa opakuje rovnaký scenár. Demonštrácie majú nepokrytú podporu mainstreamových médií a politických neziskoviek platených zo zahraničia. Česká republika už má za sebou historické poučenie z roku 1948. Ulici sa neustupuje. Inak nastáva totalita,” uviedol pre Sputnik hradný hovorca Jiří Ovčáček.

Z vyjadrenia tlačového hovorcu vyplýva, že je celkom možné, že sa časom môže ukázať, že dav na Václaváku je stelesnením toho, proti čomu demonštruje. Budúca demonštrácia je zvoláná na Letnú. Očakáva sa tam až štvrťmiliónový míting. Na tom práve skončenom boli ľudia autobusmi zvážaní z celej Českej republiky, viď ceduľky odkiaľ kto do Prahy prišiel, ktoré boli opäť na Václavskom námestí k videniu.

Čo by na to asi povedala bývalá hovorkyňa Bieleho domu Jane Psakiová, ktorá kedysi kritizovala Rusov za “volebný kolotoč”. Na slivkách ju nachytal vtedy novinár z Associated Press pán Matthew Lee. Čo by Jane Psakiová povedala na mítingové kolotoče Milion chvilek pro demokracii, ktoré možno raz nahradia, volebné kolotoče, tentokrát volebné kolotoče po česky …

Jiří Ovčáček ešte celú situáciu stručne zhrnul na sociálnych sieťach, kde demonštrácie označil za útok na slobodu a demokraciu.

Demonštrácia proti Babišovi a Benešovej

Prvá demonštrácia sa konala v 105 obciach Českej republiky a súčasne aj na Staromestskom námestí v Prahe, a to 29. apríla. Piata a doteraz posledná demonštrácia pod vedením spolku Milion chvilek pro demokracii prebehla 28. mája a do protestov sa zapojili obyvatelia celkom 226 obcí.

Demonštrantom vadí nová ministerka spravodlivosti Marie Benešová, a to tým, že sa už dva roky stavia na stranu premiéra Andreja Babiša. V minulosti ho napríklad nechcela vydať trestnému stíhaniu a rovnako ako on aj Benešová tvrdí, že si možno v ČR objednať trestné stíhanie.

Podľa účastníkov protestov je tiež podozrivé, že Babiš uviedol novú ministerku do funkcie deň potom, čo polícia navrhla jeho obžalovanie. Z hľadiska aktivistov tak premiér získava vplyv na justíciu. Okrem toho protestujúci nesúhlasí s tým, že podniky Babiša sú viac a viac dotované štátnymi prostriedkami.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj