Nusa Dua 11. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Frank Augstein)
 
Eskalácia obchodných sporov medzi Spojenými štátmi a Čínou môže doterajší pokrok v znižovaní extrémnej chudoby obrátiť navnivoč. Povedal to prezident Svetovej banky (SB) Jim Yong Kim

Na snímke prezident Svetovej banky Jim Jong Kim

Práve obavy z dôsledkov konfliktu medzi USA a Čínou na svetový obchod a následne svetovú ekonomiku sú najviac diskutovanou témou zástupcov MMF, Svetovej banky, centrálnych bankárov a ministrov financií, ktorí sa zišli na indonézskom ostrove Bali. Na ňom sa tento týždeň koná výročné zasadnutie MMF a SB.
“Súčasné napätie v obchode nás veľmi znepokojuje. Obchod je v tomto smere kritický, nakoľko práve to je to, čo pomáha ľuďom dostať sa z extrémnej chudoby,” povedal Kim. “Potrebujeme obchodovať ešte viac, nie menej,” dodal na tlačovej konferencii.
Kim sa tak pripojil k šéfke MMF Christine Lagardeovej a ďalším, ktorí varujú pred rizikami, ktoré pre svetový obchod a následne svetovú ekonomiku predstavujú ďalšie kolá dovozných ciel uplatňovaných Washingtonom voči Pekingu a opačne.
Zároveň dodal, že Svetová banka spolupracuje s jednotlivými krajinami, aby im pomohla pripraviť sa na zhoršenie situácie, nakoľko “v prípade dohnania dovozných ciel do extrému dôjde k výraznému spomaleniu rastu a dôsledky pre rozvíjajúce sa ekonomiky budú podstatne väčšie”.
 
Príspevok Jim Yong Kim: Eskalácia obchodných sporov môže viesť k zvýšeniu chudoby vo svete zobrazený najskôr Hlavné správy.