Praha 19. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:Natasha Khan Twitter)
 
Pražský hrad prelomil mlčanie o ceste šéfa prezidentskej kancelárie Vratislava Mynářa a prezidentovho poradcu Martina Nejedlého do Číny. Potvrdil, že šéf čínskej spoločnosti CEFC Jie Ťien-ming je vyšetrovaný pre podozrenie z porušenia zákona a odíde z akcionárskej štruktúry a vedenia CEFC. Poradcom na Hrade ale zatiaľ zostáva. “Čakáme na vyšetrenie celej záležitosti,” povedal pre server iDNES.cz hovorca prezidenta Jiří Ovčáček.

Na snímke budova spoločnosti CEFC

Hrad v pondelok popoludní poslal tlačovú správu, že na základe rozhodnutia prezidenta Miloša Zemana rokovala delegácia Kancelárie prezidenta republiky na čele s kancelárom Vratislavom Mynářom s predstaviteľmi regionálnej vlády mesta Šanghaj, kde spoločnosť CEFC sídli. V nej uviedol, že čínska strana okrem iného informovala o tom, že Jie Ťien-ming je vyšetrovaný pre podozrenie z porušenia zákona.
“Počas návštevy Šanghaja sa delegácia stretla aj s vedením spoločnosti CEFC China na čele s prezidentom Chan Chautom. Delegácia bola informovaná o tom, že z akcionárskej štruktúry a z vedenia spoločnosti pán Jie Ťien-ming odíde,” dodáva sa v tlačovej správe.
CEFC si pred časom vybrala Českú republiku za sídlo svojich európskych aktivít. V Česku zároveň kúpila podiely v niekoľkých firmách. Prezident Miloš Zeman okrem toho v roku 2015 vymenoval Jie Ťien-minga za svojho zvláštneho ekonomického poradcu.
 
Príspevok Jie-Ťien-ming z vedenia CEFC odchádza, poradcom českého prezidenta zostáva zobrazený najskôr Hlavné správy.