Egypt 16. apríla 2018 (HSP/TK KBS/RV/Foto:TK KBS)
 
Prijímať migrantov, avšak klásť pred nich požiadavky, – tak vidí riešenie otázky migrantov v krajinách Vyšehradskej skupiny egyptský jezuita a islamológ P. Samir Khalil Samir. Za skúšobný kameň schopnosti integrácie považuje ovládanie jazyka krajiny, kam migranti smerujú, ešte predtým, než sa v nej usadia. V rozhovore z Olivierom Baultom pre portál reinformation.tv reagoval tento znalec Blízkeho východu na otázku o migrácii do našich krajín s tým, že trvalé odmietanie migrantov je neľudské, avšak migračná politika by sa mala opierať o plné prijatie noriem krajín, v ktorých sa chcú usadiť.

Ilustračné foto

Podľa Samira dochádza v tejto oblasti k závažným chybám. Migranti sa musia pripravovať na integráciu už pred príchodom. Veľvyslanectvá európskych krajín, podobne ako americké, by mali overovať kandidátov na migráciu s predstihom. Nemalo by sa to robiť na hranici, dodáva. Od moslimských prichádzajúcich je nutné napríklad vyžadovať prijatie všetkých článkov všeobecnej deklarácie ľudských práv. Nevyhnutná je tiež kontrola mešít, ktorá sa deje vo všetkých islamských krajinách.
Kázanie v mešitách musí byť hlasané v jazyku danej krajiny. Podstatným prvkom prístupu k moslimskej komunite v Európe by mal byť tiež zákaz financovania zo zahraničných zdrojov. Veľmi často totiž prijíma peniaze zo Saudskej Arábie. “A všetci vedia, aj v moslimskom svete – že je to krajina s radikálnymi a fanatickými tendenciami. Saudovia financujú islam vo viacerých krajinách a vysielajú tam svojich imámov, ktorých platia a podporujú,” hovorí P. Samir (Zdroj: RV CZ).
 

Príspevok Jezuita Samir Khalil Samir: Vyšehradské krajiny majú prijímať migrantov zobrazený najskôr Hlavné správy.