Moskva 1. júla 2017 (HSP/politexpert/Foto:Screenshot youtube)

Ruský analytik Jevgenij Satanovskij na portáli politexpert venoval svoju pozornosť vzájomným sýrsko-izraelským bojovým stretom na sýrsko-izraelskej hranici. Oficiálny Damask v posledných dňoch  obvinil Izrael z podpory radikálnych islamistov, poukázal pritom na letecké útoky izraelských stíhačiek na pozície sýrskych vládnych jednotiek a ich spojencov
Na snímke Jevgenij Satanovskij

Tieto izraelské letecké útoky spomalili postup sýrskych vládnych jednotiek a pomohli teroristom ustúpiť pred sýrskymi jednotkami. Incidenty sa odohrali v posledných dňoch, kedy sýrske vládne jednotky nielenže zastavili postup teroristov v oblasti mesta Madinat al-Baas, ale zahnali teroristov na územie pod kontrolou izraelských bezpečnostných síl. Izraelské letecké útoky priniesli smrť 25 civilistom a napáchali škody na infraštruktúre. Informácie potvrdila sýrska agentúra SANA.
Jevgenij Satanovskij uviedol, že napäté vzťahy medzi Izraelom a Sýriou majú dlhšie trvanie a týkajú sa golanských výšin, okupovaných Izraelom od porážky Sýrčanov v sýrsko-izraelských vojnách v sedemdesiatych rokoch 20.storočia. Izraelské bezpečnostné sily reagujú okamžite vojenským útokom, ak zo strany Sýrie príde k delostreleckému, alebo mínometnému útoku. Toto by si podľa Satanovského mali Sýrčania uvedomiť
Podľa Satanovského bude Izrael vždy agresívne útočiť voči libanonskému Hizballáhu, ktorý sa od roku 1982 vypracoval s iránskou podporou na organizáciu, čoraz vážnejšie ohrozujúcu Izrael. Hizballáh je momentálne pri chuti, získal moderné zbrane a netají sa svojimi plánmi na útoky voči izraelským vojenským cieľom, vrátane únosu izraelských vojakov. Izraelci sa Hizballáhu a Iránu obávajú, no Rusko by nemalo vstupovať do konfliktov medzi Izraelom, Iránom a Hizballáhom, pretože tieto problémy nie sú ruskou záležitosťou.
Podľa Satanovského Rusko nemá na Blízkom východe spojencov, ale len partnerov. Rusko už nemieni opakovať chyby z čias existencie ZSSR, kedy Rusko podporovalo otvorene niektoré arabské skupiny, tie však sledovali len svoje vlastné záujmy a ciele, pričom neváhali v príhodnej chvíli ZSSR zradiť. Navyše postup, pri ktorom si ZSSR v zložitých pomeroch Blízkeho východu otvorene zvolil stranu, ktorú podporoval, neumožňoval sovietskemu vedeniu pružne reagovať na geopolitické zmeny a oslaboval Sovietom možnosti diplomatického manévrovania, čo zvýhodňovalo najmä USA.
Grigorij Pavlodubov

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.