Weurt 20. septembra 2018 (HSP/Foto: TASR/AP Photo/Chiaki Tsukumo)
 
Holandská firma začala budovať prvý recyklačný závod v krajine, ktorý spracúva nezvyčajný odpad, ktorý sa hromadí: páchnuce jednorazové plienky

Ilustračné foto

Na celom svete sú jednorazové plienky významným zdrojom znečistenia, pričom každý rok sa na skládkach ukladajú milióny ton, čo predstavuje vážne nebezpečenstvo pre zdravie, varujú environmentalisti.
Podľa agentúry AFP, v závode stredoholandského mesta Weurt neďaleko známejšieho Nijmegenu prišli na to, ako by sa dalo s týmto závažným problémom poradiť. Tu sa totiž plast z jednorazových plienok spracuje tak, že svojej “druhej životnosti” poslúži pre výrobu domácich predmetov, napríklad záhradného nábytku alebo kvetináča.
“Celkovo plánujeme spracovať približne 15-tisíc ton plienok ročne,” uviedla pre agentúru AFP Harrie Arendsová, hovorkyňa energetickej spoločnosti ARN, ktorá bude závod prevádzkovať.
S prvými recykláciami by sa malo začať od decembra. Najprv bude len jeden oceľový “reaktor” s objemom 5-tisíc litrov, ktorý používa vysokotlakovú paru na oddelenie plastových zlúčenín v jednorazových plienkach od moču a stolice. Časom pribudnú ďalšie dva.
“Staré plienky na jedno použitie sa ohrejú na 250 stupňov Celzia pod tlakom 40 barov a všetko sa skvapalní. Akonáhle sa ochladí, plastové časti plávajú na vrchol a oddelia sa od zvyšku obsahu, ktorý je v podstate už len odpadovou vodou,” vysvetľuje Arendsová.
Takto získaný plast potom prejde cez granulátor, ktorý vytvorí granule a tie je už možné použiť na výroby rôznych plastových predmetov. Ani odpadové vody nezostanú nevyužité, pretože sa z nich ešte získa hnojivo do pôdy a plyn, ktorý sa použije ako palivo pre elektrárne. Zvyšok už je potom vyvedený do blízkej čističky odpadových vôd.

 
Portál Letsrecycle.com informuje, že na ekologické recyklovanie jednorazových použitých plienok už pomýšľali viaceré spoločnosti. Dokonca aj spoločnosť Procter & Gamble (P&G), ktorá priamo vyrába hygienické potreby pre deti a dospelých.
Vedúci manažér pre trvalú komunikáciu spoločnosti P&G Dr. Ioannis Hatzopoulos pred rokom naznačil, že spoločnosť má záujem o postavenie už svojho tretieho závodu, ktorý by mal byť vo Veľkej Británii po tom, ako už spolupracujú s miestnym farmaceutickým podnikom Angelini a odpadovou spoločnosťou Fater v talianskom Trevise a v spolupráci s energetickou spoločnosťou AEB v Amsterdame.
Hatzopoulos rovnako vysvetľuje, že vedia spracovať takmer 100% plienkového odpadu. “Asi 50% je celulóza, asi štvrtina zmiešaný plast a ďalšia štvrtina je absorpčný polymér,” uvádza a dodáva, že získaný zrecyklovaný sekundárny materiál si ponecháva “vysokú kvalitu”.
Podľa štatistík WRAP sa vo Veľkej Británii nazhromaždia približne 3 miliardy jednorazových plienok ročne, čo predstavuje okolo 2% až 3% celkového odpadu z domácností.
Začiatkom roku 2017 aj kanadská spoločnosť Knowaste oznámila, že skúma možnosti na vybudovanie zariadenia na recykláciu plienok na východe Londýna po tom, ako bola odmietnutá založiť závod v Hayese v západnom Londýne kvôli vplyvu zápachu na okolie.
 
 
Príspevok Jednorazové plienky – postrach pre životné prostredie. Závod v Holandsku vie, ako ich zrecyklovať zobrazený najskôr Hlavné správy.