Bratislava 28. októbra 2018 (HSP/Foto:Facebook)
 
V piatok Okresný súd v Poprade rozhodol o tom, že výlučným vlastníkom sporných pozemkov pod Tatrami, na ktoré si nárokoval právo aj prezident Andrej Kiska a ktoré boli prevedené pochybným spôsobom je popradský stomatológ Ján Franc. Médiá, odborníci z justície, ale aj minister spravodlivosti Gábor Gál sa však viac ako samotným prípadom najvyššieho ústavného činiteľa po vynesení rozsudku zaoberajú vyhláseniami sudcu, ktorý bol novinármi postavený do hypotetickej roviny a povedal svoj názor o Andrejovi Kiskovi. Za tento názor je teraz spochybňovaná jeho nestrannosť a jeho rozhodnutie… Na dvojitý meter v tejto veci upozornil na sociálnej sieti aj Rafael Rafaj

Na snímke Rafael Rafaj

Rafaj napísal, že stále platí zásada, že všetci občania sú si rovní v právach a povinnostiach. “To platí na každého bez ohľadu na funkciu, vrátane prezidenta. Minister Gál preto nemôže dôvodiť funkciou prezidenta a dožadovať sa „kontroly“ výrokov sudcu, pretože súdna moc je nezávislá,” napísal na Facebooku Rafaj.
“Je to politická angažovanosť, ktorá vytvára nerovnováhu postavenia občanov. Sudca má pritom právo na osobný názor, o ktorý ho požiadali médiá, prečo tak rozhodol.”
Podľa Rafaela Rafaja by ho mal minister skôr pochváliť za objektívny a nestranný prístup, ktorý nezohľadnil, že odporcom bol človek s dočasne najvyššou funkciou v štáte.
“Zo strany hovorcu hlavy štátu je to taktiež nenáležitá nadpráca. Jednoducho sa treba zmieriť s pravdou a nežiť v bubline o dobrom anjelovi. Tejto rozprávke už neveria ani deti. Navyše nežijeme v totalite, kde vyjadrenie kritického postoja voči funkcionárovi bol dokonca trestný čin. Alebo žeby áno?” Napísal Rafaj.
 
Viac k téme súdneho sporu prezidenta Kisku

  • Prečo má Kiska ešte šancu získať pozemok? Využije ju a bude bojovať, aj napriek znechuteniu väčšiny národa?
  • Komunisti píšu sudcovi, ktorý rozhodol proti prezidentovi vo veci pozemkov. Navrhujú udeliť mu medailu Gustáva Husáka
  • Sudcovia z iniciatívy Za otvorenú justíciu pochybujú o nestrannosti sudcu, ktorý prisúdil pôdu Francovi v spore s prezidentom Kiskom
  • Minister Gál preskúma vyjadrenia sudcu Radačovského, považuje ich za nepatričné
  • Kiska prehral súd o pozemky pod Tatrami, vylúčným vlastníkom je Franc. Rodina neskrývala radosť: “Spravodlivosť ešte nevymrela, ďakujeme sudcovi, ktorý má srdce a odvahu”

 
Príspevok “Jednoducho sa treba zmieriť s pravdou a nežiť v bubline o dobrom anjelovi,” hovorí Rafaj o Kiskovi po prehratom súde o pozemky zobrazený najskôr Hlavné správy.