Kábul 14. augusta 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Rahmat Gul)
 
Zdá sa, že snajperovi britskej elitnej jednotky SAS sa vydaril najlepší zásah z veľkej vzdialenosti, keď z 2,5 km trafil teroristu v severnom Afganistane, píše Daily Star

Ilustračné foto

Spomínaný snajper je seržantom a veteránom z bojov v Iraku a v Sýrii. V júni bol súčasťou tajnej hliadky v oblasti severného Afganistanu kontrolovanej teroristami IS, kde si militanti vytvorili rad pevností.
Britské špeciálne oddiely SAS v ozbrojených vozidlách sledovali jednu z týchto základní, kde identifikovali veliteľa, ktorý je na spoločnom britskom a americkom “zozname na zneškodnenie”. Hoci mali pri sebe ostreľovacie pušky, zvážili, že jedinou zbraňou schopnou zasiahnuť terč je guľomet .50 Cal Browning s veľkým dosahom, ktorý je veľmi presný aj napriek tomu, že je takmer 40 rokov starý. Zbraň sa používala ešte v kórejskej vojne, ale pre snajperov až v britských špeciálnych oddieloch.
Na veliteľstve spoločných špeciálnych operácií v Kábule požiadali teda o povolenie zasiahnuť tento cieľ s použitím takejto zbrane. Vedeli, že k dispozícii majú len jednu ranu. Snajper teda na guľomet umiestnil špeciálne pozorovacie zariadenie, ktoré zohľadnilo aj rýchlosť vetra aj denné teplo a svetlo.
Ako ďalej pokračoval jeden nemenovaný zdroj oboznámený so zásahom, obraz cieľa bol celkom “vodnatý” kvôli stúpajúcemu teplu. Zariadenie však zameralo veliteľa IS, ktorý práve stál a o niečom informoval svojich sediacich mužov dobrých 20 minút. Rana z guľometu bola vystrelená a trvalo niekoľko sekúnd, kým zasiahla požadovaný cieľ. Veliteľa IS trafila do ramena a okamžite ho zabila. “Niekoľko sekúnd sa nikto nepohol. Keď si uvedomili, čo sa stalo, vstali a utiekli,” dodáva zdroj.
Zbraň, hoci takto účinná, bude teraz vyradená z prevádzky a v ústredí SAS v blízkosti Herefordu bude trvalou spomienkou na jej jedinečný zásah.
 
 
 
 
Príspevok Jedinečný zásah: Britský snajper guľometom zasiahol afganského veliteľa IS zobrazený najskôr Hlavné správy.