Košice 23. mája 2019 (HSP/Foto:K 13-Košické kultúrne centrá)

Päť kultúrou a umením nabitých dní prinesie 11. ročník festivalu USE THE C!TY v samotnom centre Košíc. Od Dolnej brány cez Immaculatu až po Kulturpark vznikne priestor pre lokálnych umelcov, ktorí vdýchnu uličkám a parkom nový život. V programe od 5. do 9. júna sú zahrnuté všetky podoby umenia a vstup je pre všetkých zadarmo

Plagát

Prvý festivalový deň odštartuje od 10.00 maľovanie nadrozmernej omaľovánky v pristavenej električke pri Immaculate. V rovnaký čas sa v zašitých uličkách mesta, rozložia prihlásení amatérski i profesionálni maliari, aby zachytili detaily Košíc.

„USE THE C!TY Festival vďaka rozličným podobám umenia, chce všetkým návštevníkom a obyvateľom ukázať iný pohľad na miesta, cez ktoré denne prechádzajú. Či už vďaka pristavenej „omaľovánkovej“ električke, divadelným hrám medzi dvoma dominantnými stavbami Hlavnej ulice alebo vďaka háčkovanej inštalácii v podobe sídliska pri Dolnej bráne. Výber podujatí je pestrý, vstup na ne je voľný a z ponuky si vyberie každý,“ vysvetlila orgranizátorka festivalu, Mgr. Gabriela Mišurová.

Unikátne miesta divadelných predstavení

Tento rok sme siahli po netradičných miestach pre divadelníkov. Hneď v prvý deň festivalu (t.j. 5. júna) zahrá o 21.15 Teatro Sapiens, v jedinečnom priestore Židovskej synagógy na Zvonárskej ulici, hru Denník Anny Frankovej z obdobia druhej svetovej vojny. Vo štvrtok (6. júna) sa v neobvyklom priestore medzi Dómom sv. Alžbety a kaplnkou sv. Michala stretne Divadlo nad vecou, Divadlo P.A. a Košické otvorené divadlo. Od 17.00 do 22.00 zahrajú monodrámu o živote temperamentnej vdovy, veselohru o súdržnosti rodiny, komediálnu jednoaktovku s tajomnými cestujúcimi linky č. 13 a monodrámu na rozlúčku na motívy hry M. Karáska.

(NE)Tradičné podujatia a sobotná show

Novinkou festivalu bude vo štvrtok (6. júna) striedanie hudby s umeleckým prednesom poézie a prózy počas jazdy električky č. 6 od 15.00 do 20.00. V piatok (7. júna) vznikne pri parku Dolnej brány sídlisková inštalácia, ktorá bude neskôr prenesená do areálu Kulturparku. Tradičná piatková Hudba v meste ponúkne od 19.00 hodiny vyše 20 kapiel hrajúci v samotnom centre mesta. Sobotné vyvrcholenie festivalu bude patriť veľkolepej USE THE C!TY SHOW. Od 20.00 na pódiu Dolnej brány sa predvedie nová kolekcia VYVA a Fairy fashion spojená s ohňovou show a koncertom Modern Madness.

Nedeľa pre rodiny s deťmi

Posledný deň festivalu bude vhodný pre všetky deti, mládež, rodičov i seniorov. V nedeľu 9. júna, je pripravené divadlo Cililing, tanec ako v rozprávke od tanečnej školy Show DS Košice, arteterapie s Facilitas, zábavná veda so Steel parkom, háčkovanie, maľovanie na tvár, čítanie rozprávok s Knižnicou pre mládež mesta Košice a Knižným klubom Paľikerav, lukostreľba, astroshow, workshop kaligrafie s Platformou AT, aktivity pre deti s OZ Loďkou nádeje aj vernisáž obrazov Montmartre v parku. Aktivity sa uskutočnia v Kulturparku od 13.00 do 19.00.

Program

Vstup na všetky podujatia je bezplatný.

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Partnerom festivalu je Dopravný podnik mesta Košice.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj