Madrid 22. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Jeden zo štyroch zadržaných členov teroristickej bunky z Katalánska, 21-ročný Mohamed Houli Chemlal dnes pred vyšetrujúcim sudcom v Madride priznal prípravu bombových útokov na ciele v Barcelone vrátane katedrály Sagrada Família a ďalších významných objektov katalánskej metropoly.
Na snímke jeden zo zadržaných

S odvolaním sa na justičné zdroje o tom informovali internetové vydania denníkov El Mundo a El País. Podľa nich Chemlal označil za ideológa skupiny zosnulého imáma z Ripollu a konštatoval, že osobne sa o plánoch útokov dozvedel pred dvoma mesiacmi.
Chemlal je tým z teroristov, ktorý utrpel pri explózii v Alcanare zranenia, s ktorými skončil napokon v rukách polície. Po jeho výsluchu vyšetrujúci sudca Fernando Abreu vypočul dnes aj troch ďalších zadržaných – Drissa Oukabira, Mohammeda Aallu a Salaha el Kariba.
Driss Oukabir poprel údajné členstvo v teroristickej bunke a konštatoval, že nevedel ani o tom, na aký účel bude využitá prenajatá dodávka. Mohammed Aalla vypovedal, že jeho motorové vozidlo typu Audi A3 využité pri útokoch v Cambrilse mu odcudzili.
Salah el Karib zasa uviedol, že jediným jeho zámerom pri nákupe dvoch leteniek pre dvoch členov teroristickej bunky bolo zarobiť na tom, vyplýva z dostupných informácií s odvolaním sa na nemenovaných informátorov.
Španielska polícia ešte počas víkendu potvrdila, že teroristi, ktorí majú na konte štvrtkový útok z Barcelony i následný pokus o útok v letovisku Cambrils, chceli tri prenajaté dodávky naplniť trhavinou a mali v úmysle zaútočiť nimi buď paralelne alebo s minimálnym časovým odstupom na tri ciele v katalánskej metropole.
Hlavným cieľom teroristov bola údajne svetoznáma katedrála Sagrada Família, dielo budované podľa návrhov architekta Antoniho Gaudího (1852-1926), ktoré je jedným zo symbolov Barcelony a ktorého dokončenie je naplánované na rok 2026. Práve v jej priestoroch sa v nedeľu konal spomienkový obrad a omša za obete za účasti kráľa Filipa VI. a kráľovnej Letizie, ako aj premiéra Mariana Rajoya.
Druhým cieľom teroristov bola najznámejšia ulica mesta La Rambla, kde napokon útok aj realizovali s využitím dodávky vrážajúcej do chodcov. Aj tam by však auto naložené trhavinou zrejme spôsobilo ešte tragickejšie následky.
O treťom cieli ešte vyšetrovatelia nemali istotu. Javilo sa im však pravdepodobné, že by sa ním bola stala zábavná štvrť pri barcelonskom prístave, ktorú navštevujú hlavne mladí ľudia a turisti a v ktorej sa nachádza množstvo nočných podnikov predstavujúcich trne v očiach radikálnych islamistov.
Informácie o faktickom pláne A, ktorý teroristi nahradili realizovaným plánom B, priniesli exkluzívne s odvolaním sa na zdroje vyšetrovateľov španielske internetové noviny El Espaňol.
Pôvodný plán teroristov zničila stredajšia explózia v dome v Alcanare, ktorú pôvodne považovali vyšetrovatelia za nešťastnú udalosť. Po útoku v Barcelone však vyšli najavo súvislosti a fakt, že práve tento dom bol zrejme miestom výroby náloží teroristov a ich útočiskom.
Bunka tam skladovala najmenej 120 plynových fliaš, navyše tam objavili i stopy trhavín TATP, ktorú iní teroristi využili už v minulosti pri útokoch v Londýne i v Paríži, ako aj biologické stopy troch osôb.
Teroristické aktivity bunky boli podľa obsahu dnešných výpovedí pred vyšetrujúcim sudcom financované z predaja šperkov. Popri štyroch zadržaných boli súčasťou teroristickej bunky piati muži, ktorých polícia zastrelila v letovisku Cambrils, kde v piatok pri útoku autom prišla o život jedna žena.
Dvaja ďalší vrátane pravdepodobnej hlavy bunky imáma Abdelbakiho Es Sattyho zahynuli pri explózii v dome v meste Alcanar ležiacom juhozápadne od Barcelony ešte v stredu večer.
Posledným z tejto skupiny teroristov na slobode bol Younes Abouyaaqoub. Tohto medzinárodne hľadaného 22-ročného Maročana v pondelok zastrelili policajti pri obci Subirats západne od Barcelony. Práve on šoféroval dodávku, s ktorou vo štvrtok vrážal do ľudí na rušnej barcelonskej ulici La Rambla, pričom najmenej 13 z nich zabil a viac ako 120 zranil. Potom ukradol auto a jeho vodiča dobodal na smrť.