Paríž 23. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michel Euler)

Belgický džihádista Oussama Atar, ktorý je považovaný za jedného z hlavných strojcov teroristických útokov v Paríži a Bruseli, zrejme prišiel pred niekoľkými týždňami o život v bojoch v sýrsko-irackom pohraničí konfliktu.
Snímka z 13. novembra 2015 v Paríži

Informovala o tom v piatok spravodajská televízia BFMTV. Atarovo telo sa síce nenašlo, ale francúzske i ďalšie tajné služby ho považujú za mŕtveho.
Oussama Atar bol medzi džihádistami známy pod prezývkou “Emir” alebo “Chemik”. Vyšetrovaním sa zistilo, že bol jedným z hlavných strojcov útokov, ktoré sa odohrali 13. novembra 2015 v Paríži a na predmestí Saint-Denis, i útokov v Bruseli z marca 2016. Tieto útoky si spolu vyžiadali 162 mŕtvych a desiatky zranených.
Oussama Atar figuroval vo vyšetrovaní útokov v Paríži a Bruseli najprv pod pseudonymom Abu Ahmad. Takto o ňom hovoril nemenovaný Alžírčan, ktorého Atar kontaktoval v utečeneckom tábore v Rakúsku, aby ho naverboval na spáchanie atentátu v Paríži. Alžírčan útok napokon nespáchal, pretože ho spolu s ďalším naverbovaným – utečencom z Pakistanu – neskôr zadržali v Grécku s falošnými cestovnými dokladmi.
Belgické tajné služby sa domnievajú, že Oussama Atar zrejme naverboval a zo Sýrie riadil najmenej štyroch členov bunky, ktorá spáchala atentáty v Paríži. Medzi nimi boli dvaja z troch samovražedných atentátnikov, ktorí útočili pri národnom futbalovom štadióne Stade-de-France na parížskom predmestí Saint-Denis.
Atar sa svojimi radami zapojil aj do príprav atentátov z 22. marca 2016 uskutočnených na bruselskom letisku Zaventem a na stanici tamojšieho metra. V počítači, ktorý sa našiel v jednej zo skrýš páchateľov týchto útokov, bola správa určená pre Atara: oslovovaný je emir a píše sa v nej, že to je on, kto rozhoduje. Atar je podozrivý z účasti na výrobe výbušnín použitých pri útokoch v Belgicku.
V decembri 2016 bol na Atara vydaný medzinárodný zatykač.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.