Bratislava 10. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Andrej Galica)

Jean-Marc Ayrault je dnes na oficiálnej návšteve Slovenskej republiky

Viacrýchlostná Európa nemôže znamenať hierarchické rozdeľovanie krajín Európskej únie. Na tlačovej konferencii to zdôraznil francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Marc Ayrault, ktorý je dnes na oficiálnej návšteve Slovenskej republiky.

Na snímke zľava francúzsky minister zahraničných vecí a medzinárodného rozvoja Jean-Marc Ayrault a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák počas prijatia v Bratislave 10. marca 2017

“Nesmieme dopustiť opätovné rozdeľovanie na Západ a Východ, to je už minulosť,” zdôraznil Ayrault po rokovaní so svojím slovenským náprotivkom Miroslavom Lajčákom. Princíp viacrýchlostnej Európy spočíva podľa neho v rešpektovaní rozdielneho rytmu, v akom chcú jednotlivé krajiny napredovať. Francúzsky minister pokračoval, že pre EÚ ostáva dôležitá schopnosť porozumenia pre odlišný názor vo vnútri spoločenstva a schopnosť zachovať si prostredníctvom dialógu “ducha Európy” spočívajúceho v jednote a súdržnosti. “V tomto duchu musíme pristupovať k ochrane našich záujmov i hodnôt a zároveň nedopustiť, aby prevládol nacionalizmus a partikulárne záujmy,” vyzdvihol Ayrault.

Slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák v tejto súvislosti prízvukoval dôležitosť spoločného formovania budúcnosti Európskej únie, ktorá bude spĺňať očakávania jej obyvateľov. “Je potrebné sa tým zaoberať tu a teraz, pretože ďalšia šanca už nemusí prísť,” zdôraznil Lajčák.

Jednota EÚ rezonovala pri rokovaní ministrov aj o brexite. Ayrault i Lajčák deklarovali spoločný záujem oboch krajín, aby EÚ z tejto situácie, ktorá sa podľa francúzskeho diplomata musí vyriešiť “jasne a racionálne”, vyšla posilnená s väčším úsilím o súdržnosť. “To je totiž aj predpoklad dobrého transatlantického partnerstva s novou americkou administratívou,” zdôraznil Lajčák.

Témami rokovania boli aj situácia na Ukrajine, v Sýrii či v oblasti západného Balkánu, ale taktiež i vzťahy EÚ s Ruskom. Obaja ministri vyzdvihli výnimočnú kvalitu bilaterálnych vzťahov. Ayrault ocenil i slovenské predsedníctvo v Rade Európskej únie.

Šéfovia diplomacií oboch krajín sa ešte pred spoločným rokovaním zúčastnili na konferencii s názvom Nevyhnutnosť Európy, počas ktorej diskutovali s prítomnými na pôde Univerzity Komenského v Bratislave.