Bratislava 22. februára 2019 (HSP/Foto:Inštitút ľudských práv)
 
Mimovládne organizácie Inštitút ľudských práv, Slovak Political Watchdog a Dúhové Slovensko podali trestné oznámenie na jedného z prezidentských kandidátov, pretože má na bilbordoch slogan „Stop LGBT“ a podľa nich takýto slogan je diskrimináciou a porušovaním ľudských práv časti obyvateľov. Myslia si to aj poslanci Národnej rady?

Billboard

Martin Klus (SaS): V prvom rade si myslím, že toto nie je téma, ktorá by hrala dominantnú úlohu v prezidentských voľbách, pretože si neviem predstaviť, čo by s tým konkrrétny kandidát chcel ako prezident urobiť. Asi by si mal dotyčný prečítať Ústavu Slovenskej republiky, aké sú kompetencie prezidenta SR. Netvrdím, že hodnoty a ideové zakotvenie nie je pre voličov dôležité, ale ak má byť prezident prezidentom pre všetkých občanov, tak na bilbordoch takéto posolstvá nemajú čo robiť.
Peter Marček (nezávislý): Takto sa mohol vyjadriť iba kandidát Kotleba. Ale nemyslím si, že by to malo byť trestné. Ja mám obdobný názor. Ja nemám nič proti ľuďom s takou orientáciou, nech sú a nech si robia doma, čo chcú. Ale absolútne si nemyslím, že by mali mať sobáše ľudia jedného pohlavia, alebo že by mali vychovávať deti. Ak to myslel takto, tak potom súhlasím – s tou myšlienkou, nehovorím že s pánom Kotlebom.
Peter Pčolinský (Sme rodina): Ja keby som dal na bilbord „Stop tradičnej rodine“, tak sa nájde iná strana, ktorá to napadne, že je to nenávistné, ale myslím si, že toto sú také žabomyšie vojny. Pán Kotleba chcel týmto bilbordom zaujať a zjavne sa mu to podarilo – zaujal. A zaujal presne tak, ako dúfal, teda že sa všetci do neho pustia, pretože výsledkom je, že všetci o tom hovoria. A o to išlo, o nič iné. Keby tam dal nejakú všeobecnú frázu, tak by si to nikto ani nevšimol. Lenže on tam dal toto, vedel, že tým ľudí vyprovokuje, no a reakcia zo strany týchto všelijakých organizácií prišla troška hysterická. Ja si myslím, že to je súčasť kampaňového folklóru, nič viac.
Milan Krajniak (Sme rodina): Myslím si, že každý má právo hlásať svoje názory, pretože máme slobodu slova garantovanú aj našou ústavou. Ja som bol jeden z tých poslancov, ktorí napadli na Ústavnom súde ten takzvaný protiextrémistický zákon a Ústavný súd aj niektoré jeho časti zrušil ako protiústavné. Sloboda slova buď je, alebo nie je. Ak je, tak potom je sloboda slova aj na názory, s ktorými nesúhlasím, inak by to nebola sloboda slova. Môžeme s nimi polemizovať, argumentovať, ale nemôžeme oponentovi zakázať ich hovoriť. Konkrétne tento slogan nepovažujem za protizákonný.
Ivan Lehotský
 
Príspevok Je výrok Stop LGBT nenávistný a vyzýva k násiliu? Alebo skúšajú mimovládky posunúť hranice povoleného o ďalší krôčik? zobrazený najskôr Hlavné správy.