USA 28. januára 2017 (HSP/lifenews/youtube/Foto: reu/Bernstein)

Ústredné postavy Bieleho domu hovoria o “novom úsvite” pre pro-life hnutie v USA

Viceprezident Mike Pence a poradkyňa prezidenta Trumpa KellyAnne Conwayová vystúpili včera na 44.ročníku národného Pochodu za život vo Washingtone, na ktorom stovkám tisícom odporcom potratov (podľa organizátorov účasť dosiahla takmer počet 700.000) potvrdili, že pro-life hnutie získalo nový mocný hlas v Amerike, rovno na najvyššej politickej úrovni a že Trumpov biely dom bude stáť za nimi.

Ženy a dievčatá na pochode za život včera vo Washingtone, na ktorom prvýkrát v histórii USA vystúpil aj viceprezident USA so silnou podporou Bieleho domuŽeny a dievčatá na pochode za život včera vo Washingtone, na ktorom prvýkrát v histórii USA vystúpil aj viceprezident USA so silnou podporou Bieleho domu

“Toto je nový deň, nový úsvit života,” povedala Conwayová.

“Život v Amerike opäť vyhráva,” povedal Pence.

Viceprezident Pence vystúpil už viackrát na pochodoch za život v minulosti, terajší jeho prejav je však príznačný tým, že Pence vystúpil po prvýkrát ako viceprezident USA a vôbec, po prvýkrát v histórii USA na pochode za život vystúpil viceprezident:

“Som hlboko pokorený, že môžem byť prvým viceprezidentom, ktorý má tú česť vystúpiť na pochode za život. Pred viac ako 240 rokmi naši predkovia spísali slová, ktoré roky rezonovali. Deklarovali pravdy, ktoré sú zjavné samy o sebe. Pravdy, že nás všetkých Stvoriteľ obdaroval neodcudziteľnými právami, a medzi ne patrí život, sloboda a túžba po šťastí.

Pred 44 rokmi sa náš Najvyšší súd odvrátil od tohto prvého nadčasového ideálu. Ale dnes, po troch generáciách, vďaka vám a mnohým naskrz USA, ktorí sa stavajú za život, život vyhráva, opäť! Čo je aj zjavné vo voľbách väčšiny pro-life v Kongrese USA. Ale už hádam ani nemôže byť viac jasnejšie, že sme v týchto historických voľbách získali prezidenta, ktorý sa stavia za silnejšiu Ameriku, za prosperujúcejšiu Ameriku a prezidenta, o ktorom hrdo môžem povedať, že sa stavia za právo na život.

Prezident ma v skutočnosti aj požiadal, aby som tu dnes pred vami stál. Aby som sa vám poďakoval, za váš postoj, za váš súcit so ženami a deťmi Ameriky. Len pred týždňom sme ho inaugurovali, a už teraz vám môžem povedať, že náš prezident má široké plecia a veľké srdce.” (…)

“Budúci týždeň prezident Trump vyhlási nominanta na Najvyšší súd, ktorý pozdvihne Bohom dané práva, ktoré sú prenesené do našej Ústavy a ktoré pôjdu v tradícii s veľkým a spravodlivým človekom, sudcom Antoninom Scalia” (silným odporcom potratov, ktorý zomrel pred rokom, pozn.red.).

“Spoločnosť možno súdiť na základe toho, ako sa stará o svojich najslabších. O starých, postihnutých, o nenarodených. V prípade “život” sme došli do historického bodu. (…) Život v Amerike vyhráva z viacerých dôvodov. Život vyhráva z pokrokových dôvodov v rámci vedy, ktorá nám deň za dňom čoraz viac osvetľuje, kedy život začína. Život začína vyhrávať aj vďaka ľuďom, ktorí otvorili srdcia pre adoptované deti.”

(…) “Aby sme vyliečili našu zem a prebudovali našu kultúru života, musíme byť aj naďalej hnutím, ktoré prijme každého, bude sa starať o každého a bude rešpektovať dôstojnosť a hodnotu každej osoby.” (…) Budeme hlasom nenarodených a získame si srdcia žien.”

(…) “Za prezidenta USA a za moju malú rodinu vám ďakujeme za váš postoj za život. Ďakujeme vám za váš súcit a lásku k ženám a deťom Ameriky. Buďte si istí, neoslabneme, nebudeme čakať so znovubudovaním kultúry života v Amerike pre nás a našich potomkov. Ďakujem vám a Boh vám žehnaj!”

Mike Pence ešte počas predvolebnej kampane prehlasoval: “Chcem vás uistiť, že táto administratíva sa postaví za posvätnosť života a bude brániť nenarodené deti od prvého dňa prevzatia prezidentského úradu,”, prisľúbil Pence v septembri. “Chcem sa dožiť dňa, keď postavíme posvätnosť života opäť do centra amerického zákonodárstva a zákon z procesu Roe vs Wade (ktorým sa v 70.rokoch uzákonili potraty v USA) pošleme na smetisko dejín”, dodal Pence.

Sľuby neostali iba sľubmi a už v prvý deň úradu prezident Donald Trump podpísal nariadenie, ktoré zakazuje vládne financovanie zahraničných potratárskych spoločností ako International Planned Parenthod Federation, ktoré tlačí na zavedenie potratov vo všetkých krajinách sveta.

Nasledujúci deň snemovňa reprezentantov veľkou väčšinou schválila definitívny zákaz využívania peňazí daňových poplatníkov na potraty na pôde USA. V ten istý deň tlačový sekretár Trumpa Sean Spicer prisľúbil na pochode za život “silnú prítomnosť Trumpovej administatívy.”

Prezident Trump tiež vytkol médiám, že feministický pochod za potraty “Pochod žien”, ktorý sa uskutočnil uplynulý týždeň, mal obrovské mediálne krytie, zatiaľčo pochod za život, ktorý bol masovejší, médiá ignorovali. “Médiá, tlač takýmto pochodom nikdy nedáva toľko pozornosti, koľko si jej zaslúžia. Môžu mať 300-400 alebo aj 600 tisíc ľudí, a vy sa o tom nemáte kde dočítať!”, kritizoval Trump.

Video z prejavu si môžete pozrieť tu:

Marína Kovačičová