Slovensko 27. marca 2017 (HSP/Foto: TASR/AP – Andrew Medichini)

 

V sobotu 25. marca sa v Ríme stretli vedúci predstavitelia Európskej únie pri príležitosti osláv 60. výročia Rím­skych zmlúv, k­toré boli podpísané v roku 1957. Počas podujatia odzneli viaceré vyjadrenia popredných európskych lídrov. Avšak český komentátor Viliam Buchert upozorňuje, že všetko, čo  sa v talianskej metropole ocitlo na papieri, sú už známe sľuby, ktoré nemajú vôbec žiadny konkrétny obsah.

Šéfovia štátov a vlád 27 členských krajín Európskej únie pózujú pre spoločnú fotografiu po podpise Rímskej deklarácie v Ríme 25. marca 2017
FOTO TASR/AP – Andrew Medichini

Premiér Robert Fico (Smer – SD) počas stretnutia v Ríme vyhlásil: „nevidím iný životný priestor pre Slovensko, ako je Európska únia. A klame každý, kto tvrdí, že Slovensko by dokázalo prežiť ako nejaký neutrálny štát. A je veľmi nebezpečné ak niekto hlava nehlava útočí na európske inštitúcie. Nikto netvrdí, že sú dokonalé, ale nič dokonalejšie nemáme.“ V Európe sa podľa jeho slov žije pravdepodobne najlepšie na svete, je to oáza pokoja, ľudia sa tu cítia bezpečne.

Český premiér Bohuslav Sobotka vystúpil so slovami, že „bez podpory občanov európska spolupráca pokračovať nemôže, a preto je potrebné pre ňu opäť získať podporu.“ „Že by priznanie, že sa to deje bez podpory národov jednotlivých štátov?“ pýta sa Buchert.

A dodáva, že preklad Sobotkových slov je zrejmý: „Integračný proces Európskej únie má slabú a dokonca stále slabnúcu odozvu u verejnosti. Dokazuje to odchod Veľkej Británie z EÚ, nezvládnutá migračná politika, nejednoznačnosť v boji proti islamizmu a terorizmu, chabé vojenskej sily Európy, fantasmagorická rozhadzovačná politika k Grécku, či neschopnosť zabezpečiť vonkajšie hranice.“

A preto podľa Bucherta buď Merkelová, Juncker, Tusk, Hollande a ďalší žijú na inej planéte, alebo väčšina občanov EÚ vidí, počuje a cíti niečo iné. Podľa neho existuje tiež ešte jedna možnosť, že mnoho politikov v prípade Európskej únie verejnosti dlhodobo bez hanby klame.

Problém pri tom netkvie v rozpore medzi proeuropskými politickými elitami a masami v tom, že by niekto chcel Európu „nebezpečnejšiu, nejednotnejšiu, nesúdržnejšiu a neprosperujúcu“. Problém je v tom, že sa to všetko uskutočňuje komplikovane, strnulo, byrokraticky, bez ohľadu na to, čo si národy myslia. „Zdravý sedliacky rozum, vedľa kresťanstva a židovstva, niekdajších základov nášho kontinentu, dostáva na frak. Z Bruselu sa už úplne vytratil,“ dodáva.

Občania kvôli postoju európskych lídrov ešte masovo nevyšli do ulíc. Dôležitých tém sa nateraz chytili niektoré politické sily, ktoré sú kritikmi označované za populistické, nacionalistické či proti demokracii a slobode. „Ale ony sú často len proti nekonečnej hlúposti, ktorú v Bruseli kedysi zasiali a stále ju udržujú pri živote. Preto sú dnes v Británii, Francúzsku, Švédsku, Nemecku, Rakúsku, Holandsku, Maďarsku, Poľsku či Taliansku vplyvné politické strany, ktoré si európsky projekt predstavujú úplne inak. To nie je nič proti demokracii, naopak, to je klasický demokratický proces, ktorý prechádza voľbami a nie je nadiktovaniu z bruselských centrál,“ píše Buchert.

EÚ má teda podľa Bucherta problémy práve kvôli eurohujerom, ktorých je plná aj súčasná slovenská či česká vláda. „Takže reformujte rýchlo EÚ, alebo čakajme v budúcnosti odozvu, o ktoré sa nám dnes ani nesnívalo,“ dodáva v závere.

 

Príspevok Je to už na revolúciu? Buchert: Politici v Ríme len zopakovali svoje sľuby zobrazený najskôr Hlavné správy.