Washington/Moskva 19. júna 2018 (HSP/Sputnik/Foto: TASR/AP- Alexander Zemlianichenko)
 
Po uverejnení posledných údajov amerického ministerstva financií odborníci hľadajú príčiny, prečo sa Rusko v apríli zbavilo polovice svojho portfólia amerických štátnych obligácií, uvádza vo svojom komentári Ivan Danilov

Ilustračné foto

Niektoré ruské médiá zdôrazňujú, že americké ministerstvo financií nevysvetľuje status majiteľov obligácií, iba uvádza ich celkovú sumu pre každú krajinu, a naznačuje, že možno nie všetky predaje pripadali na podiel ruskej Centrálnej banky. Tu však môžeme predpokladať, že celý alebo takmer celý objem predaja pripadol práve na podiel ruskej CB a nie nejakých iných ruských majiteľov obligácií. Súdiac podľa štatistiky Federálnej rezervy USA, práve v apríli tohto roka došlo k poklesu počtu obligácií, ktoré zahraničné centrálne banky držia na účtoch Federálnych rezerv. To je možné považovať za nepriamy, ale podstatný dôkaz toho, že došlo práve k likvidácii polovice štátneho ruského balíka amerických obligácií.
Najzaujímavejšie na tom je to, že dolárové zhodnotenie ruských zlatých a výmenných menových rezerv sa za apríl zvýšilo o 1,3 miliardy. To znamená, že verzia o tom, že dlhopisy boli predané k akútnemu zaplátaniu nejakej diery, sú absolútne neopodstatnené. Americké bondy boli predané a získané prostriedky boli vložené do nejakých iných aktív.
Centrálna banka uverejňuje svoje hodnotiace správy o správe rezerv s veľkým časovým oneskorením a presná odpoveď na to, do akých aktív boli investované získané doláre, sa dozvieme približne o pol roka, ale už teraz je možné uvažovať o niekoľkých verziách.
Najkonzervatívnejší scenár: dumping amerických dlhopisov (možno dokonca úplný, pretože údaje za máj ešte nie sú) je vytvorený len preto, aby sa minimalizovalo riziko ich konfiškácie v rámci amerických sankcií. Samozrejme, pokus konfiškovať (alebo “zmraziť”) ruský balík amerických obligácií by značne poškodil americké finančné trhy a schopnosti Ministerstva financií USA požičiavať si peniaze na pokrytie zvyšujúceho sa rozpočtového deficitu. Ale Trumpova vláda už neraz predviedla opovrhnutie zdravým rozumom a dlhodobým manažmentom, takže z tohto hľadiska by bola likvidácia časti alebo celého balíka amerických obligácií oprávnená.
Ak je to len ochranné opatrenie, v súvahe centrálnej banky sa objavia ďalšie dolárové aktíva, ale budú pravdepodobne uložené mimo americkú jurisdikciu, možno budú spravované cez nejakú “vložku” typu európskeho zúčtovacieho systému Eurocleare. Alternatívny variant: CB investovala do dolárových finančných nástrojov vytvorených mimoamerickými eminentmi, ale nájsť tak značný objem “neamerických” dolárových nástrojov je dosť problematické.
Na sociálnych sieťach a v médiách bola posudzovaná verzia, v ktorej prípade by peniaze z predaja amerických dlhopisov išli na podporu Rusala, ktorý utrpel sankciami, a konkrétne – na vykúpenie jeho dolárových dlhov, ale tu je matematický problém. K vykúpeniu dokonca všetkých existujúcich dlhov Rusalu nebolo treba predávať americké obligácie vo výške 47 miliárd dolárov, pretože k tomu by bohato stačilo 8,5 miliardy. Mimochodom, ako o investícii alebo o forme “mierneho zoštátnenia” by bolo možné o takej schéme uvažovať, ale v tomto prípade je jasne vidieť niečo podstatne rozsiahlejšieho.
Najradikálnejší a najmenej pravdepodobný scenár: pomer mien v ruských zlatých a devízových rezervách bol podstatne prehodnotený a podiel dolárových aktív bol podstatne znížený vďaka predaju amerických obligácií a nákupu cenných papierov v inej mene – pravdepodobne v eurách. Práve takýto scenár znamená najväčší záujem z hľadiska západných analytikov, z ktorých niektorí vidia v týchto ruských finančných manévroch nácvik analogických akcií zo strany Číny.
Takéto perspektívy sú dvakrát zaujímavejšie v kontexte úplne jasného neúspechu americko-čínskeho rokovania o prevencii obchodnej vojny, v ktorej čínske portfólio amerických obligácií môže byť veľmi dobre použité ako finančný ekvivalent jadrových zbraní. Ak Moskva má podozrenie alebo si je istá, že sa Peking uchýli k tak radikálnemu opatreniu, rýchly predaj ruského balíka amerických obligácií je spôsobom, ako vrátiť svoje peniaze skôr, než Čína zaútočí na americký finančný trh.
 
Príspevok “Je to na vojnu”. Kam zmizli ruské miliardy z amerických obligácií zobrazený najskôr Hlavné správy.