Praha 14. novembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Dano Veselský)

Český premiér Andrej Babiš vyhlásil, že po 70 rokoch existencie NATO je potrebné revidovať dohodu o jej vytvorení. Dodal, že na Severoatlantickú alianciu má s prezidentom Milošom Zemanom rovnaký názor

Ilustračné foto

Je to dôležitá aliancia, ale je potrebné, aby si európske členské štáty viacmenej povedali, že možno nastal čas celkovo hovoriť o tej zmluve, ktorú podpísali pred sedemdesiatimi rokmi, uviedol Babiš po pravidelnej večeri na zámku v Lánoch. Premiér dodal, že má v úmysle túto otázku predniesť na zasadnutí Európskej rady.

Vo svojom vyjadrení pripomenul slová francúzskeho prezidenta Emnanuela Macrona, že NATO sa v súčasnosti nachádza v stave mozgovej smrti. Nazval to nie úplne dobre. NATO je dôležitá aliancia, uviedol Babiš s tým, že európske štáty by predsa mali byt aktívnejšie“, keď je napríklad potrebné zasiahnuť proti pašerákom ľudí v Stredozemnom mori.

Určite nechceme žiadnu európsku armádu, ale je tam priestor pre spoluprácu, dodal. Podobný pocit podľa neho vládne aj v ďalších európskych krajinách.

Po rokovaní tiež oznámili, že Česko bude na samite NATO v Londýne 3. a 4. decembra zastupovať iba prezident. Babiš sa zúčastní prerokúvaní rozpočtu v Snemovni.

V Británii si zástupcovia členských krajín pripomenú 70. výročie existencie aliancie. Velenie NATO sídlilo v prvých rokoch práve v Londýne. Severoatlantickú zmluvu 4. apríla 1949 vo Washingtone podpísali Belgicko, Holandsko, Luxembursko, Británia, Francúzsko, USA, Kanada, Portugalsko, Taliansko, Nórsko, Dánsko a Island. Česko sa stálo oficiálnym členom aliancie 12. marca 1999.

O mozgovej smrti NATO

Francúzsky prezident Emmanuel Macron 7. novembra v rozhovore pre The Economist uviedol, že sa NATO nachádza v stave mozgovej smrti. Poznamenal, že EÚ musí začať premýšľať o sebe ako o samostatnej geopolitickej sile, inak nebude ovládať svoj osud.

To, čo teraz zažívame, je mozgová smrť NATO. Nemáme koordináciu strategických rozhodnutí medzi USA a jej spojencami v aliancii. Vidíme nekoordinované agresívne činy zo strany ešte jedného člena NATO, a to Turecka, v oblasti našich záujmov, cituje publikácia slová prezidenta republiky.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a šéf NATO Jens Stoltenberg dnes tento názor jasne odmietli, aliancia je podľa nich silná.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj