Je možné zničiť dron, ak vám zasahuje do súkromia?

Bazilej 17. apríla 2018 (HSP/Foto: youtube)
 
Na trh prichádza stále viac a viac dronov vybavených napríklad aj kamerou. Otázkou je, či môžete zničiť takýto dron, ak vás napríklad sníma pri opaľovaní na balkóne. Pre švajčiarske noviny 20 Minuten odpovedajú bazilejskí právnici Jascha Schneiderová-Marfelsová a Sebastian Kaufmann

Dron na civilné použite

“Navigátor dronu, ktorý vstúpi nelegálne do cudzieho priestoru, musí počítať s tým, že dotknutá osoba sa bude nejako brániť,” vraví Schneiderová-Marfelsová s tým, že ide o ilegálny útok na súkromie a dotknutá osoba je v núdzovej situácii. “Súkromné osobné práva prevážia v takýchto prípadoch nad ochranou majetku.” Takže dotknutá osoba nie je zodpovedná za poškodenie dronu.
 
Švajčiarsky Spolkový úrad civilného letectva (Bazl) odporúča na svojej internetovej stránke, aby drony nelietali nad susednou záhradou a rešpektovali súkromie.
Ale hovorca Urs Holderegger podotýka, radšej takýto dron nezostreľovať: “Spolkový súd sa nikdy nezaoberal otázkou dronových letov cez súkromnú pôdu. Takže neexistuje žiadny rozsudok, ktorý by určoval, do akej miery patrí vzdušný priestor k majetku.” Najprv by bolo dobré porozprávať sa s majiteľom dronu. Ak by sa to ale opakovalo, dotknutá osoba môže podať žalobu na súd.
Vo februári istá spoločnosť v juhovýchodnom kantóne Graubünden predstavila sieťovú pištoľ na zostreľovanie dronov. Kompaktná obranná zbraň, ktorá pripomína pištoľ vybavený veľkým tlmičom, má zaručený dosah až 30 metrov. Do takej vzdialenosti vie vystreliť sieť, ktorá zachytí dron a stiahne ho zem.
Vo februári aj polícia v Ženeve vyšla s prostriedkom zásahu proti nepríjemným dronom. Začala trénovať dvoch vtákov-orlov, ktorí by vylietavali proti takýmto dronom. Do konca roka by mali byť úplne vycvičené.
 
Príspevok Je možné zničiť dron, ak vám zasahuje do súkromia? zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)