Kendel 11. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Jesus Moron)
 

Za vraždu 15 ročnej Mie z nemeckého Kandelu bol jej bývalý priateľ, Afganec, odsúdený ako mladistvý. Keď ho zadržiavali, tak bol údajne neplnoletý, na čo však na pohľad nevyzeral. Pochybnosti o tejto skutočnosti vedú naďalej k diskusiám. Zisťovanie veku je však sporné.

Ilustračné foto

Pätnásťročnú Miu Afganec zabil siedmimi bodnými ranami v drogérii v meste Kandel. Po ôsmich mesiacoch od tohto hrozného činu bol páchateľ odsúdený k osem a pol roka väzenia. Zemský súd v Landau odsúdil Abdula D. ako mladistvého. Štátne zastupiteľstvo sa odvolalo — požaduje najvyšší možný trest, desať rokov väzenia.
Táto vražda vyvolala v Nemecku diskusiu o smerovaní migračnej politiky, ale i o rozsudku. Abdul D. pri svojom príjazde do Nemecka deklaroval, že má 15 rokov. Výsledkom teda bolo, že v dobe činu mal mať 17 rokov. O tom však sú seriózne pochybnosti.
V prípade, že jestvujú pochybnosti o veku osoby, môže byť požadované lekárske vyšetrenie. Ide o rontgenové vyšetrenie, vyšetrenie zubov, môže sa použiť DNA metóda, či môže byť urobené vyšetrenie sexuálnej zrelosti.
S týmto vyšetrením ale musí osoba, ktorej sa to týka, i jej zákonní zástupcovia, súhlasiť. Pritom musia byť oboznámení s možnými zdravotnými rizikami vyšetrenia. Pokiaľ súhlas chýba, môže byť podľa nemeckého práva vyšetrenie pozastavené.
Po prípade vraždy Mie v Kandeli nemeckí politici požadovali zosilnenie lekárskeho nasadenia pri zisťovaní veku mladistvých migrantov. Malo to byť zavedené ako povinnosť. Niektoré spolky ale boli proti, napríklad Save the Children či Nemecká organizácia pre pomoc deťom (Kinderhilfswerk). Tieto spolky vo svojom vyhlásení vyhlásili, že existujúce metódy môžu poskytnúť iba približné hodnoty, a nie presný vek vyšetrovaného, píše nemecká RT.
Nemecký prezident spolkovej lekárskej komory Frank Ulrich Montgomery bol tiež proti. „Rontgen bez lekárskej indikácie je zásahom do nedotknuteľnosti tela,” vyhlásil pre Süddeutsche Zeitung.
Zisťovať vek konkrétnej osoby lekárskym spôsobom v Nemecku je podľa pravidiel radiačnej ochrany možné len v rámci robenia trestného konania, píše RT.

 

Príspevok Je európske právo migrantom len na srandu? Alebo len nezodpovedá ich skutkom? zobrazený najskôr Hlavné správy.