Bratislava 27. augusta 2018 (HSP/Foto: archív)
 
Slovenské mainstreamové médiá sú všetky ťažko proamerické a probruselské. O týchto témach sa vždy zhodnú a pejú jednotnú pieseň probruselskej a proamerickej propagandy. I tak jeden dezinformáčný web spomedzi týchto propagandistických fakenewsových médií v proamerickom nasadení vyniká. Je to Denník N.

Logo dezinfowebu Denník N

Dlho po založení Denníka N sa to vnímalo tak, že z extrémistickej redakcie denníka SME odišlo to najextrémnejšie jadro a teda, že takéto výstupy sú prirodzené. Neskôr sa však ukázali ďalšie okolnosti, ktoré toto ich proamerické snaženie dali do nového svetla.
Zásadnú informáciu v tomto smere prinieslo nečakane vyhlásenie ruského ministerstva zahraničných vecí pred olympiádou v Pjongčangu. Ruské ministerstvo vtedy vydalo tlačovú správu, v ktorej varovalo pred provokáciou, ktorú očakávalo a na základe ktorej malo byť Rusko obvinené, že nabúralo elektronický systém Olympiády. K provokácii nakoniec, možno aj vďaka tomuto včasnému vyhláseniu, nedošlo, ale správa priniesla zaujímavé informácie, takpovediac v druhom rade.
Správa totiž vymenúva súkromné IT spoločnosti, ktoré podľa tohto ministerstva a teda hlavne podľa ruskej tajnej služby FSB spolupracujú s americkou tajnou službou CIA. A čuduj sa svete, ktorá spoločnosť medzi týmito s CIA spolupracujúcimi spoločnosťami nechýba –  slovenský ESET. ESET samozrejme svoje prepojenie na CIA odmieta. Svojho času pre Hlavné správy sa hovorkyňa spoločnosti Zuzana Hošalová vyjadrila takto: “Bezpečnostná spoločnosť ESET nie je prepojená ani so CIA, ani s NSA a ani so žiadnou inou spravodajskou agentúrou alebo vládou. Zároveň nie je zapojená do žiadnej údajnej provokačnej kampane. ESET publikuje svoj bezpečnostný výskum bez akýchkoľvek špekulácií a zakladá ho na overiteľných faktoch. Jeden z dlhodobých pilierov bezpečnostného výskumu spoločnosti ESET je zostať neutrálnym v akejkoľvek politickej alebo geopolitickej otázke.”
Spoločnosť ESET teda spoluprácu s CIA popiera, ale správanie aj obsadenie redakcie Denníka N v kontexte spolupráce s CIA dostáva logiku a pointu a odrazu všetko do seba pekne zapadá. Vlastníci spoločnosti ESET sú totiž aj väčšinovými vlastníkmi Denníka N. Ak je informácia ruskej strany správna, dá sa predpokladať, samozrejme takúto informáciu nikto nikdy nepotvrdil a ani nikdy nepotvrdí a už vôbec nie CIA alebo ESET, že s CIA nespolupracuje iba ESET ale názormi CIA je ovplyvnený aj nový projekt vlastníkov ESETu Denník N.
Toto tvrdenie, a to si treba všimnúť, podporuje najmä to, že Denník N vyniká v šírení americkej propagandy nad ostatné proamerické médiá. S vehementnosťou obhajuje napríklad plot okolo americkej ambasády na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Zatiaľ čo samospráva nariadila jeho odstránenie a mnoho aktivistov už dlhé roky proti nemu brojí, Denník N masíroval svojich čitateľov v článku od Radoslava Štefančíka s názvom ‘Americká ambasáda do centra patrí. Aj s plotom’ takto: „Plot okolo amerického veľvyslanectva síce na Hviezdoslavovom námestí nezapadne architektonicky, patrí tam však hodnotovo.“ Každý súdny človek sa iba pousmeje.
Tento prípad, keď „slovenský“ denník presviedča svojich čitateľov, že nezákonne, bez povolenia americkou ambasádou postavený plot v centre mesta je v podstate fajn, že tam patrí hodnotovo, že to vôbec nie je ako v banánovej republike, kde si okupačná mocnosť bez opýtania robí čo chce, vlastne len tak vtipne ukazuje na charakter tohto dezinformačného webu. Podobných šperkov na podporu amerických záujmov na Slovensku a vo svete tam nájdete plno.
Symbióza medzi dezinformačným Denníkom N a ambasádou USA však podozrivo dobre funguje aj v iných oblastiach. Novinári Denníka N radi vystupujú pod logom americkej ambasády a samozrejme aj pod Sorosovým logom na rôznych besedách a veľmi si rozumejú s americkými trolmi typu Smatana.

Zástupca šéfredaktora Konstantin Čikovsky na besede organizovanej OSF a US embassy

Keďže americká ambasáda v Bratislave je zatiaľ obsadená ľuďmi pod vplyvom Clintonovcov, praktická politika USA voči Slovensku sa aj naďalej odvíja v režime, ako ho nastolili Cllintonovské elity a Obama a v takomto režime informujú aj slovenské mainstreamové média vrátane dezinfowebu Denník N. Bude preto zaujímavé sledovať kotrmelec Denníka N, keď Trump konečne upevní svoju moc natoľko, že dokáže urobiť poriadok aj na americkom ministerstve zahraničných vecí a poťažmo na ich zastupiteľských úradoch po svete. Stane sa dezinformačný web odrazu šíriteľom myšlienok Trumpa, ktorému momentálne nevie dôjsť na meno? Alebo bude osamotený a Amerikou opustený aj naďalej presadzovať zvrátené hodnoty, ktoré presadzuje teraz? Nechajme sa prekvapiť, každopádne to bude zábavné.
Iste sa však zapotí redakcia, ktorá je dnes pod vplyvom takých proamerických hviezd ako Peter Breiner, Martin Bútora, Michal Havran, Štefan Hríb, Péter Hunčík, Michal Hvorecký, Michal Kaščák, Samo Marec, Milan Martin Šimečka a ďalší (viac TU).
Títo skvelí propagandisti amerického režimu si len ťažko osvoja Trumpove hodnoty. Milujú Kisku a Sorosa a to je predsa hodnotovo úplne iná liga.
Možno však budeme prekvapení, lebo dobrí hudobníci zahrajú hocakú skladbu, ak majú noty. A ako sa zdá, noty chalanom z dezinfowebu Denník N nalieva CIA.
Ľuboš Macko
 
Príspevok Je dezinformačný web Denník N hlasnou trúbou CIA? zobrazený najskôr Hlavné správy.