Slovensko 15. februára 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Alastair Grant)

Poslanec NR SR za SNS Jaroslav Paška na svojom profile sociálnej siete Facebook upozornil na prejav Nigela Faraga, ktorý predniesol 4. februára v Dubline. Britský politik ňom poukázal na nedemokratický, byrokratický a stále viac autoritársky spôsob vlády prichádzajúci z Bruselu

Na snímke Nigel Farage

“Strávil som 25 rokov svojho života bojom proti novému nedemokratickému, byrokratickému a stále viac autoritárskemu spôsobu vlády, ktorá prichádza z Bruselu a musím Vám povedať, že v deň keď moji krajania 23. júna 2016 napriek hrozbám a šikane, hlasovali za to, aby naša krajina bola znova slobodná, som bol najpyšnejší vo svojom živote.
Pretože ak sa nad tým zamyslíte, žiadni slobodní ľudia by sa nikdy dobrovoľne nevzdali práva vládnuť si sami, nechcú to spraviť, v histórii ľudstva sa to nestalo.
A napriek tomu sa nám to stalo, pretože celou cestou, vrátim sa 45-50 rokov do minulosti, sme boli uisťovaní: netrápte si vaše mále hlavičky, je to len o obchode, neovplyvní to vašu zvrchovanosť, neovplyvní to vašu nezávislosť, a som si istý, že ste počuli jeden alebo dva z týchto argumentov aj tu v Írskej republike.
Úprimne, od počiatku to bolo všetko len gigantickým upokojovaním. A teší ma, keď vidím, že od hlasovania o Brexite sa začali prejavovať euroskeptické strany po celej Európe.
Vo Švédsku euroskeptická strana v súčasnosti vedie prieskumy verejnej mienky. Vo Francúzsku v súčasnosti existuje celá škála euroskeptických strán na oboch stranách, v pravici aj ľavici. V Nemecku úplne nová euroskeptická strana dosiahla takmer sto kresiel v Bundestagu, a ak pôjdete na východ Európy, ak pôjdete do Maďarska, ak pôjdete do Poľska, ak pôjdete do Českej republiky alebo pôjdete na Slovensko, len sa pozrite, za čím predsedovia vlád týchto krajín stoja a čo hovoria o pokuse Bruselu vnútiť im migračné kvóty. Len sa pozrite čo hovoria.
Britský komentátor Andrew Marr povedal, že ak budete počúvať premiérov týchto štyroch krajín rozprávať o Bruseli, rozprávať o migrácii, bude Vám Nigel Farage znieť ako ich zahraničný diplomat.
Takže práve naprieč Európou vidíme rast a vývoj politických pohybov ľudí, ktorí hovoria: “My naozaj milujeme Európu, milujeme rôzne národnosti, rôzne národy Európy.” V mojom prípade rozličné vína Európy.
Milujeme Európu, ale to čo sa nám nepáči je tento pokus Európskej únie ukradnúť si slovo “Európa!!!” dodáva Farage v závere svojho prejavu.