Tokio 17. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Kyodo News)
 
Japonsko vyjadrilo v piatok sklamanie nad kritikou zo strany pozorovateľov OSN ohľadom dodržiavania ľudských práv, ktorí poukázali na nepatričné zaobchádzanie s robotníkmi na poškodenej japonskej jadrovej elektrárni Fukušima-1. Informuje o tom agentúra DPA.

Ilustračné foto: Letecký pohľad na jadrovú elektráreň vo Fukušime

Desaťtisíce robotníkov, ktorí sa podieľajú na odstraňovaní škôd tejto prevádzky, sú totiž údajne vykorisťovaní a vystavení toxickej radiácii, tvrdí trojica pozorovateľov OSN pre nebezpečný odpad, novodobé otroctvo a zdravie.
“Medzi robotníkmi najatými na dekontaminovanie Fukušimy sa údajne nachádzajú migranti, uchádzači o azyl a ľudia bez domova,” uviedli pozorovatelia v spoločnom vyhlásení zverejnenom vo štvrtok v Ženeve.
Japonské ministerstvo zahraničných vecí však reagovalo, že inkriminovaná správa zbytočne vyvolala nedorozumenie a obavy. “Je to poľutovaniahodné, pretože dané vyhlásenie je založené na jednostranných obvineniach, ktoré môžu zvýšiť utrpenie ľudí v postihnutej oblasti,” uviedol rezort diplomacie.
Vo Fukušime-1 nastalo v marci 2011 po silnom zemetrasení a následnej vlne cunami roztavenie jadra v troch zo šiestich reaktorov. Prevádzkovateľ elektrárne, spoločnosť TEPCO (Tokyo Electric Power), vyhlásil, že vyradenie elektrárne z prevádzky bude trvať približne štyri desaťročia.
Japonské ministerstvo spravodlivosti v júli oznámilo, že štyri stavebné firmy si na dekontaminačné práce vo Fukušime-1 najali zahraničných robotníkov.
Títo prešli kontroverzným zaškoľovacím programom, zavedeným v roku 1993 so zámerom odovzdať príslušné zručnosti rozvojovým krajinám. Tento program je však kritizovaný za to, že japonským spoločnostiam poskytuje krytie pri dovážaní lacnej pracovnej sily do krajiny.
 
Príspevok Japonsko vyjadrilo poľutovanie nad kritikou OSN ohľadom robotníkov vo Fukušime-1 zobrazený najskôr Hlavné správy.