Tokio 8. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-NOAA via AP)

Tajfún Noru zasiahol dnes najväčší japonský ostrov Honšu, kam priniesol výdatné dažde a silný vietor. Živel síce už zoslabol na tropickú búrku, avšak spôsobil záplavy a vyžiadal si evakuácie tisícov ľudí, informovala agentúra Reuters
Do viacerých častí severného a stredného Japonska priniesol Noru v noci na dnes až 40 milimetrov zrážok. Spôsobil rozvodnenie niektorých tamojších riek a meteorológov podnietil k vydaniu varovaní pred zosuvmi pôdy.
Ilustračné foto

Japonská televízia NHK uviedla, že búrka si vyžiadala dovedna takmer 50 zranených a dvoch mŕtvych, ktorí prišli o život ešte počas víkendu. Nijakí nezvestní doposiaľ hlásení nie sú.
Očakávalo sa, že Noru dnes zasiahne aj metropolu Tokio. Búrka však zmenila smer a pokračovala ďalej na sever do Japonského mora, pričom do hlavného mesta priniesla len silný vietor a inak ho obišla.
Pomaly sa pohybujúci tajfún zasiahol ešte cez víkend južné ostrovy Japonska a v pondelok severnú časť prefektúry Wakajama.
Tzv. oko búrky sa dnes popoludní miestneho času (okolo 6.00 h SELČ) nachádzalo nad Japonským morom, zhruba 40 kilometrov severne od mesta Itoigawa a pohybovalo severovýchodným smerom. Búrku sprevádzal vietor s rýchlosťou 72 kilometrov za hodinu, v nárazoch dosahujúci až 108 kilometrov za hodinu, informovala agentúra DPA.
Očakáva sa, že Noru ešte dnes zoslabne na tropickú depresiu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.