Tokio 11. marca 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Kyodo News via AP)

Japonsko si v nedeľu pripomenulo siedme výročie veľmi silného zemetrasenia, ktoré postihlo severovýchodnú časť krajiny, vyvolalo cunami vo výške desiatok metrov. Zahynulo alebo stále je nezvestných približne 19.000 ľudí

Ilustračné foto: Letecký pohľad na jadrovú elektráreň vo Fukušime

Táto udalosť tiež spôsobila najzávažnejšiu jadrovú haváriu v dejinách Japonska a najhoršiu vo svete od katastrofy v Černobyle v roku 1986.
Pamiatku obetí ničivého zemetrasenia si v Japonsku uctili minútou ticha, ktorá sa začala o 14.46 h miestneho času (06.46 h SEČ), teda presne v čase, keď oblasť prefektúry Fukušima 11. marca 2011 zasiahlo ničivé zemetrasenie, informovala agentúra DPA.
Spomienkové podujatia sa okrem Tokia konali po celej krajine. Na vládou organizovanom obrade v hlavnom meste sa spoločne s premiérom Šinzóom Abem zúčastnili aj japonský princ Akišino a princezná Kiko.
Zemetrasenie s magnitúdou 9,0 a vlny cunami napáchali obrovské materiálne škody a spôsobili najzávažnejšiu jadrovú haváriu v dejinách Japonska. Na pobreží provincie Fukušima vlna cunami s výškou 14 metrov poškodila dve jadrové elektrárne. Vlna mala dvojnásobnú výšku, než s akou sa rátalo pri ich výstavbe.
Celkovo najviac postihnutými boli pobrežné oblasti v prefektúrach Iwate, Mijagi a Fukušima. Zemetrasenie otriasalo niekoľko minút aj budovami v hlavnom meste Tokio, ležiacom takmer 400 kilometrov južne od epicentra. To sa nachádzalo v hĺbke 24 kilometrov a približne 130 kilometrov východne od mesta Sendai v prefektúre Mijagi.
Japonský výskumný tím zistil, že cunami dosiahlo v pobrežnom meste v prefektúre Iwate výšku 38,9 metra. Vlna strhla autá, nákladné vozidlá, najmenej 18.000 domov bolo zničených a ďalších viac ako 130.000 poškodených.
Japonské úrady zrušili vlani príkazy na evakuáciu, ktoré sa týkali mnohých miest nachádzajúcich sa v blízkosti poškodenej jadrovej elektrárne Fukušima. Argumentovali, že práce na dekontaminácii oblasti sa skončili.
Mnoho evakuovaných obyvateľov, najmä ženy a deti, sa do bývalého zamoreného územia nechcú vrátiť. Kritici totiž uvádzajú, že čistenie nebolo dostatočne efektívne.