Tokio 28. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Koji Sasahara)
 
Akékoľvek rokovania so Severnou Kóreou musia viesť k ukončeniu jej programu jadrových zbraní, zdôraznil v stredu japonský premiér Šinzó Abe po tom, ako sa v Pekingu nečakane stretli najvyšší predstavitelia Severnej Kórey a Číny.

Na snímke japonský premiér Šinzó Abe

Podľa agentúry AP povedal Abe členom jedného z parlamentných výborov, že táto udalosť vzbudzuje v Japonsku veľký záujem. Dúfa, že Čína poskytne v tejto súvislosti Japoncom vysvetlenie.
Abe však upozornil, že “nie je dôležité viesť iba dialóg pre dialóg, ale to, aby sa dosiahlo odbúranie jadrových zbraní a rakiet úplne overiteľným a nezvratným spôsobom”. Dodal, že súčasné sankcie voči Severnej Kórei musia byť zachované dovtedy, kým nepodnikne konkrétne kroky smerujúce k tomuto cieľu.
Severokórejský vodca Kim Čong-un sa stretol tento týždeň v Pekingu s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. Išlo o prvú známu cestu Kima do zahraničia od jeho nástupu k moci v roku 2011 po úmrtí jeho otca.
Čínska tlačová agentúra Sinchua uviedla, že severokórejský vodca bol na neoficiálnej návšteve Číny od nedele do stredy. Čínskemu prezidentovi podľa nej povedal, že Severná Kórea je “oddaná myšlienke denuklearizácie” Kórejského polostrova.
 
Príspevok Japonsko: Rokovania so Severnou Kóreou musia viesť k denuklearizácii zobrazený najskôr Hlavné správy.