Tokio 24. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Nader Daoud)
 
Japonsko v stredu potvrdilo, že muž prepustený v Sýrii je japonským novinárom Džumpeiom Jasudom, ktorého uniesli pred tromi rokmi

Na snímke japonský novinár Džumpei Jasuda

Japonský minister zahraničných vecí Taró Kóno uviedol, že zástupcovia japonského veľvyslanectva sa stretli s Jasudom v imigračnom centre na juhu Turecka pri hraniciach so Sýriou. Tam bol pod ochranou od utorkového prepustenia. To, že je v bezpečí a v dobrom zdravotnom stave, potvrdil aj samotný novinár vo videu, ktoré priniesla televízna stanica NHK.
Uniesla ho v roku 2015 odnož al-Káidy v Sýrii a odvtedy ho zadržiavali viaceré skupiny, približuje agentúra AP.
Jasuda začal pracovať ako reportér na Blízkom východe po roku 2000. V roku 2004 ho spolu s tromi ďalšími Japoncami zajali v Iraku, ale prepustili ho po intervencii islamských duchovných.
Poslednú cestu do Sýrie podnikol Jasuda v roku 2015, aby priniesol informácie o svojom priateľovi a novinárovi Kendžim Gotóovi, ktorého uniesla a zavraždila extrémistická organizácia Islamský štát (IS).
Kontakt s Jasudom sa prerušil po tom, čo 23. júna 2015 poslal odkaz ďalšiemu japonskému žurnalistovi na voľnej nohe. Vo svojich tvítoch dva dni predtým Jasuda napísal, že v práci mu často kladú prekážky a že prestane informovať o miestach svojho pobytu aj o svojich aktivitách.
 
Príspevok Japonsko potvrdilo prepustenie zadržiavaného novinára Džumpeia Jasudu v Sýrii zobrazený najskôr Hlavné správy.