Tokio/Moskva 17. marca 2017 (HSP/rt/Foto: TASR/AP-Alexei Druzhinin, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)

Rusko si nárokuje na štyri južné Kurilské ostrovy nazvané Kunašir, Šikotan, Habomai a Iturup, ktoré Japonsko označuje za “severnú časť svojho územia”

Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) a japonský premiér Šinzó Abe

Dohoda o spoločných rusko-japonských ekonomických aktivitách na južných Kurilských ostrovoch sa už dosiahla v decembri počas návštevy prezidenta Vladimíra Putina v Tokiu. Vo februári japonská strana založila osobitnú radu, aby zvážila projekty spolupráce v oblasti rybolovu, cestovného ruchu, ochrany životného prostredia a zdravia v ekonomickej zóne.

Balík návrhov, vrátane cestovného ruchu, rybolovu, ako aj jednotnej elektronickej meny, budú predložené v priebehu konzultácií medzi oboma štátmi 18. marca v Tokiu.

Ako hlási NHK, nová regionálna mena by mohla byť použitá namiesto ruského rubľa a japonskému jenu a očakáva sa, že prispeje k rozvoju južných Kuríl a japonského ostrova Hokkaidó.

Podľa hovorkyne ruského ministerstva zahraničia Marie Zacharovovej je Moskva “pripravená preskúmať návrhy dané Tokiom s tým, že všetky projekty musia byť v súlade s ruskými zákonmi”.

Dohoda o špeciálnom ekonomickom režime si kladie za cieľ vyriešiť starý spor Ruska a Japonska o teritoriálne nároky na Kurilské ostrovy, kvôli čomu doteraz obidve krajiny ešte nepodpísali mierovú dohodu po druhej svetovej vojne.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.