Tokio 29. decembra (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Shizuo Kambayashi))

Japonská ministerka obrany Tomomi Inadová navštívila dnes kontroverznú vojnovú svätyňu Jasukuni v Tokiu. Urobila tak iba deň po tom, ako sa spoločne s premiérom Šinzóom Abem vrátila z historickej návštevy americkej základne Pearl Harbor na Havajských ostrovoch, na ktorú pred 75 rokmi zaútočilo japonské letectvo

Ilustračné fotoIlustračné foto

V šintoistickej svätyni Jasukuni, nachádzajúcej sa v centre Tokia, je medzi 2,5 miliónmi vojnových obetí uctievaných aj 14 odsúdených vojnových zločincov.

Návštevy japonských ministrov v Jasukuni sú neustálym zdrojom napätia medzi Japonskom a niektorými jeho susedmi. Ide predovšetkým o Čínu a Južnú Kóreu, ktoré tvrdia, že Japonsko týmto spôsobom stále glorifikuje svoju agresiu z čias druhej svetovej vojny.

Samotný Abe naposledy navštívil Jasukuni v decembri 2013, čím si vyslúžil aj kritiku zo strany Washingtonu. Odvtedy už radšej posiela do svätyne len dary a obety.

Ministerka Inadová dnes obhajovala svoju návštevu tvrdením, že každý národ by mal – bez ohľadu na spory okolo výkladu histórie – vyjadrovať vďačnosť a úctu tým, ktorí padli v boji za vlasť.

Premiér Abe odmietol krok ministerky, ktorá patrí do okruhu jeho blízkych spolupracovníkov, komentovať. Odsudzujúce slová naopak okamžite prišli z Pekingu a Soulu. Už v stredu navštívil Jasukuni japonský minister pre obnovu po katastrofách Masahiro Imamura.

Dosluhujúci americký prezident Barack Obama a Šinzó Abe si v utorok spoločne uctili v Pearl Harbore pamiatku obetí nečakaného útoku Japoncov zo 7. decembra 1941, ktorý si vyžiadal životy 2403 amerických námorníkov. Útok viedol k vstupu USA do druhej svetovej vojny.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.