Tokio 15. februára 2019 (TASR/HSP/Foto:Screenshot Youtube)
 
Návrh zákona o uznaní národa Ainuov za domorodé obyvateľstvo predložila v piatok japonská vláda. Ide o ďalší krok Tokia smerom k ukončeniu desaťročí trvajúcej diskriminácie tejto etnickej skupiny obývajúcej prevažne ostrov Hokkaido. Informovala o tom agentúra AFP

Ilustračné foto

Hovorca japonskej vlády Jošihide Suga na margo tejto legislatívy vyhlásil, že vďaka nej budú Ainuovia po prvý raz uznaní za “domorodé obyvateľstvo”, pričom zákon zároveň vládu zaviaže k tomu, aby prijala kroky smerujúce k podpore ich komunít.
Príslušníci národa Ainuov sa do značnej miery asimilovali do japonskej spoločnosti najmä následkom utláčateľskej politiky Tokia, ktoré im už od konca 19. storočia zakazovalo, aby praktikovali svoje rituály a používali vlastný jazyk.
Ainuovia sú malý domorodý národ, ktorý v minulosti obýval celý ostrov Hokkaido a časť Kurilských ostrovov a pred príchodom predkov dnešných Japoncov pravdepodobne aj severnú polovicu ostrova Honšu. Pôvodným jazykom Ainuov – ainčinou – hovorilo v roku 2007 len desať ľudí.
 
Príspevok Japonsko chce uznať Ainuov za domorodé obyvateľstvo zobrazený najskôr Hlavné správy.