Bratislava 11. septembra 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Kyodo News via AP)

Spoločnosť Tokio Electric Power, ktorá je prevádzkovateľom jadrovej elektrárne v japonskej Fukušime, chce vypustiť do Tichého oceánu obrovské  množstvo rádioaktívnej vody. Informuje denník The Guardian

Ilustračné foto: Letecký pohľad na jadrovú elektráreň vo Fukušime

Hlavným dôvodom tohto opatrenia má byť fakt, že do leta roku 2022 dôjde miesto pre uskladnenie tejto vody. V podzemí, vo viac ako tisícke nádrží, je momentálne uložených cez milión ton kontaminovanej vody, ktorá vznikla miešaním s vodou, ktorú spoločnosť Tokio Electric Power používa, aby zabránila roztaveniu troch poškodených jadrových reaktorov.

Hoci sa z vody odstraňuje väčšina rádionuklidov, trícium (rádioaktívny izotop vodíka) ale vo vode aj tak zostáva. Zatiaľ totiž nebola vyvinutá žiadna technológia, ktorá by trícium dokázala zlikvidovať.

A keďže sa spomínané trícium vo veľmi malom množstve vyskytuje aj v prírode, firma chce kontaminovanú vodu vyliať do oceánu, kde by sa jej koncentrácia rozriedila.

O pláne firmy však rozhodne až japonská vláda, ktorá sa situáciou bude zaoberať až potom, čo dostane posudok od špecialistov, ktorí by mali navrhnúť plán na likvidáciu kontaminovanej vody.

Nápad na vyliatie a rozriedenie rádioaktívnej vody v oceáne sa však nepáči miestnym rybárom a tiež susedným štátom.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj