Tokio 1. apríla 2019 (TASR/HSP/Foto:wikimedia)
 
Do Japonska sa vrátilo päť veľrybárskych lodí, ktoré počas 72-dňovej expedície v okolí Antarktídy ulovili 333 veľrýb. Informovala o tom v pondelok agentúra DPA. Podľa nedeľňajšieho vyhlásenia japonskej agentúry pre rybolov (JFA) bolo 333 vráskavcov ulovených v Južnom oceáne na “vedecké účely”

Ilustračné foto

Komerčný lov veľrýb je celosvetovo zakázaný od roku 1986. Japonsko však napriek medzinárodnej kritike v pravidelnom výlove veľrýb pokračuje, aj keď oficiálne len za účelom vedeckého výskumu.
Medzinárodná veľrybárska komisia (IWC) vlani v septembri zamietla návrh Tokia na zrušenie platného moratória na lov veľrýb. Japonsko následne v decembri oznámilo, že v júli 2019 vystúpi z IWC a obnoví komerčný lov týchto morských cicavcov.
Tokio vyhlasuje, že lov veľrýb je odvekou súčasťou japonskej kultúry. Podľa kritikov Japonci využívajú existujúce medzery v medzinárodnom práve a údajný vedecký výskum je len zámienkou pre komerčný lov.
Medzinárodný súdny dvor (ICJ) v roku 2014 rozhodol, že japonský “vedecký lov veľrýb” je v rozpore s platným moratóriom.
Minulý piatok sa vydala na more ďalšia japonská flotila, ktorá má v pobrežných vodách Japonska uloviť 127 vráskavcov. Má ísť o poslednú expedíciu, ktorá bude loviť veľryby na “vedecké účely” predtým, než Tokio oficiálne obnoví komerčný lov.
 
Príspevok Japonskí veľrybári ulovili v okolí Antarktídy 333 veľrýb zobrazený najskôr Hlavné správy.