Tokio 28. decembra (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Shizuo Kambayashi)

Japonská priemyselná produkcia sa v novembri medzimesačne zvýšila o 1,5 %, uviedlo japonské ministerstvo hospodárstva, obchodu a priemyslu. Ekonómovia počítali s nárastom o 1,7 % po stagnácii v októbri

Ilustračné fotoIlustračné foto

“Dynamika priemyselnej produkcie sa zrýchľuje,” uviedlo vo svojej správe ministerstvo. Očakáva sa, že priemyselná produkcia v decembri stúpne o 2 % a v januári o 2,2 %.

V medziročnom porovnaní japonská priemyselná produkcia v novembri vzrástla o 4,6 %, pričom ekonómovia očakávali zvýšenie o 4,7 % po 1,4-% poklese v predchádzajúcom mesiaci.

Index priemyselných dodávok v novembri medzimesačne stúpol o 0,9 % na 99,2 bodu a index priemyselných zásob klesol o 1,5 % na 107 bodov.

Japonské maloobchodné tržby sa v novembri na sezónne upravenej báze medzimesačne zvýšili o 0,2 %, uviedlo japonské ministerstvo hospodárstva, obchodu a priemyslu. Ekonómovia počítali s poklesom o 0,5 %.

V medziročnom porovnaní japonské maloobchodné tržby v novembri vyskočili o 1,7 % po 0,2-% poklese v predchádzajúcom mesiaci. Ekonómovia očakávali nárast len o 0,8 %.

Tržby veľkých maloobchodných predajcov v novembri medziročne klesli o 0,3 % po 1-% znížení v októbri. Ekonómovia počítali s pádom o 0,5 %.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.