Tokio 21. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michel Euler)
 
Japonská prokuratúra vzniesla voči bývalému predsedovi predstavenstva automobilky Nissan Carlosovi Ghosnovi obvinenie zo sprenevery a môže ho aj ďalej držať vo väzbe. Japonské médiá, ktoré o tom v piatok informovali, vysvetlili, že prokuratúra takto získala 48 hodín, aby Ghosna vypočúvala v súvislosti s novým obvinením

Na snímke Carlos Ghosn

Ghosn pritom očakával, že by mohol byť z väzby prepustený na kauciu po tom, ako tokijský oblastný súd vo štvrtok (20.12.) zamietol žiadosť prokuratúry o ďalšie desaťdňové predĺženie väzby, ktorá ho podala na základe nových obvinení.
Zamietnutie väzby bolo prekvapujúce, keďže v Japonsku súdy zvyčajne žiadostiam prokuratúry takmer automaticky vyhovejú. Navyše, v Japonsku nebýva zvykom ani to, aby súd prepustil na kauciu obvineného, ktorý svoju vinu popiera, čo je prípad Ghosna.
Carlosa Ghosna zatkli v Tokiu 19. novembra pre podozrenia z výrazného podhodnocovania svojich príjmov v rokoch 2011-15 a zo zneužívania financií automobilky Nissan na osobné účely.
Prokuratúra začiatkom decembra pridala ďalšie obvinenia o podhodnocovaní príjmov aj v posledných troch rokoch a súd väzbu predĺžil. Posledná desaťdňová lehota väzby uplynula vo štvrtok a prokuratúra preto požiadala súd o ďalšie predĺženie.
Škandál spojený s Ghosnom, ktorý je známy ako záchranca Nissanu, otriasa alianciou automobiliek Nissan, Renault a Mitsubishi. Súčasný generálny riaditeľ Nissanu Hiroto Saikawa totiž vyzýva na zmeny, ktoré by znížili vplyv francúzskej firmy v Nissane, kde Renault kontroluje 43-percentný podiel.
Na rozdiel od japonských firiem Renault zatiaľ Ghosna z najvyšších funkcií neodvolal, iba jeho právomoci ako generálneho riaditeľa presunul na zástupcu Thierryho Bollorého.
 
Príspevok Japonská prokuratúra vzniesla voči Ghosnovi ďalšie obvinenie zobrazený najskôr Hlavné správy.