Tokio 17. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Japonská princezná Mako, najstaršia vnučka cisára Akihita, a jej priateľ Kei Komuro verejne oznámia svoje zasnúbenie 3. septembra. Oznámil to dnes cisársky dvor, ktorý cituje agentúra DPA
Japonská princezná Mako, najstaršia vnučka cisára Akihita, a jej priateľ Kei Komuro verejne oznámia svoje zasnúbenie 3. septembra

Termín bol preložený začiatkom júla, keď južný ostrov Kjúšú zasiahli zosuvy pôdy a prudké povodne, ktoré si vyžiadali 36 mŕtvych a päť nezvestných.
Princezná a jej priateľ majú obaja 25 rokov, zoznámili sa pred piatimi rokmi, keď boli študentmi na Medzinárodnej kresťanskej univerzite v Tokiu. Ich svadba sa očakáva na budúci rok.
Členky japonskej cisárskej rodiny však po sobáši s neurodzeným mužom strácajú svoje privilegované postavenie na cisárskom dvore. Sobášom princeznej Mako sa cisárska rodina zredukuje na 18 členov.
Jej mladší brat princ Hisahito (10) je jediný mužský člen svojej generácie. Jediným dieťaťom korunného princa Naruhita je princezná Aiko (15).
Ženy však v Japonsku nemajú právo zasadnúť na chryzantémový trón. Japonský parlament v júni schválil jednorazový zákon, ktorý umožňuje 83-ročnému cisárovi Akihitovi abdikovať.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.