Tokio 21. mája 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Eugene Hoshiko)

Špeciálne vytvorené logo olympijských hier v Tokiu porušovalo autorský zákon, preto ho radšej stiahli z obehu. Kontroverzná kresba kombinovala pôvodné logo s vlastnosťami vírusu COVID-19 a organizačný výbor konštatoval porušenie autorských práv. Preto ju odstránili z webovej stránky Japonského klubu zahraničných korešpondentov

Logo

Predseda klubu Khaldon Azhari zdôraznil, že nejde o obmedzovanie slobody prejavu na používanie paródie alebo satiry. „Verím, že sme týmto krokom nikoho neurazili a ak áno, ľutujeme to. V 75-ročnej histórii nášho klubu sme boli majákom slobody tlače v Japonsku a tieto hodnoty chceme aj naďalej zdieľať.“ uviedol Azhari.

Logo OH 2020 v Tokiu s výstupkami po okrajoch pripomínajúce vlastnosti ochorenia COVID-19 sa objavilo na obálke časopisu klubu zahraničných korešpondentov v apríli tohto roku. Po zasadnutí organizačného výboru olympijských hier ho vymazali z internetovej podoby. V už vytlačenom časopise logicky zostalo. „Zámerné priradenie nášho loga k vírusu COVID-19 je v priamom rozpore s ideálmi olympijského hnutia. Vrhá to na nás negatívne svetlo,“ píše sa vo vyhlásení organizačného výboru OH 2020.

Azhari na to zareagoval takto: „Japonské médiá sa až príliš často zaoberajú obmedzeniami, týkajúcimi sa paródie či určitých televíznych záberov. Japonci majú priveľa obmedzení. Verím, že tento incident otvorí diskusiu v tejto veci.“

Olympijské hry v Tokiu z dôvodu celosvetovej pandémie koronavírusu presunuli z leta 2020 o jeden rok neskôr. Nový termín najväčšieho letného sviatku športovcov stanovili na 23. júla – 8. augusta 2021. Po skončení olympijských hier prídu na rad paralympijské hry pre zdravotne znevýhodnených športovcov (24.8. – 5.9.).

Zdroj