Japonsko 21. februára 2018 (HSP/Sputnik/Foto:wikimedia)

Ukončenie výstavby stavebná spoločnosť plánuje v roku 2041, chce takýmto spôsobom osláviť jubileum 350 rokov.
Ilustračné foto

Iba 10 % konštrukcie budovy bude zo železa a betónu, všetko ostatné bude z dreva. Vo vnútri bude osem tisíc bytov, kde na balkónoch porastú živé stromy a kry.
Konštrukcia bude zosilnená systémom trúbkovitých podpier a diagonálnych trámov. V podmienkach stálych japonských zemetrasení je elastickosť dreva ako materiálu dokonca lepšia než kov a sklo, poznamenali v architektonickej kancelárii.

Cena tejto budovy bude činiť asi 5,6 miliárd dolárov. Je to dvakrát viac než „normálny” mrakodrap rovnakej veľkosti. Manažéri však trvajú na tom, že cena môže byť značne znížená, pretože využitie dreva pri takýchto stavbách je veľmi mladá technológia. Jej rozvojom sa procesy budú optimalizovať.
Myšlienka dreveného mrakodrapu nie je v Japonsku nová. Od roku 2010 platí zákon, ktorý v stavebníctve budov s viac než tromi poschodiami zaväzuje k využívaniu dreva. Naviac poschodové drevené domy existujú aj v iných štátoch. Napríklad v Minneapolise a Vancouveri sú drevené budovy, najvyššia však má iba 53 metrov.
Autori projektu sa pyšnia „záporným znečistením” pri stavbe budovy. Výroba betónu prináša 8 % z celkového vypusteného uhlíka do atmosféry, výroba oceli 5 %. Lesy naopak požierajú uhlík, takýmto spôsobom bude zlepšená ekologická situácia.
Bez ohľadu na lživé presvedčenie, že Japonsko je silno industrializovaná krajina, lesy zaberajú dve tretiny japonských ostrovov a Japonsko je jedno z prvých miest v počte stromov na jedného občana.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.