Tokio 3. februára 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP)

Japonci, ktorí prežili atómové bombardovanie Hirošimy a Nagasaki, sú pobúrení a znepokojení novou jadrovú doktrínou USA, ktorá bola predložená včera.
Na archívnej snímke zo 6. augusta 1945 poskytnutej americkou armádou pohľad na hríbovitý oblak, ktorý stúpa k oblohe asi hodinu po výbuchu atómovej bomby v japonskej Hirošime

“Vlani bola uznaná činnosť postihnutých atómovým bombardovaním a bola predložená k podpísaniu v OSN Zmluva o zákaze jadrových zbraní. Avšak ak veľké mocnosti plánujú hromadiť a modernizovať jadrové zbrane, stáva sa nemožným likvidovať jadrové zbrane v čase, keď my, Hibakuša, ešte žijeme. Cítim silný hnev “, uvádza televízia NHK slová predstaviteľa Nihon Hidankyo (japonskej organizácie obetí atómového bombardovania Hirošimy a Nagasaki) Toshiyuki Mimaki.
Vedúci diskusnej skupiny Hibakuša v Stredisku hnutia za mier prefektúry Nagasaki Koichi Kawano sa zase domnieva, že “stratégia USA pre vývoj kompaktných jadrových náloží, ktoré sa dajú ľahko používať, znižuje bariéry pre ich použitie a zvyšuje hrozbu jadrovej vojny”.
“Japonsko, kde sú rozmiestnené americkej základne, nezostane nezúčastnené”, podotkol.
Pentagon zverejnil v piatok jadrovú doktrínu USA, v ktorej venoval veľkú pozornosť rozvoju ruských jadrových síl. Medzi inými potenciálnymi hrozbami vymenovali Američania KĽDR, Irán a Čínu. Americký vojenský rezort vyhlásil, že jeho úsilie bude zamerané na vývoj jadrovej munície malej sily. V doktríne sa tiež poznamenáva, že krajina bude aj naďalej vynakladať prostriedky na modernizáciu jadrových síl a na vývoj prvkov “jadrovej triády” (medzikontinentálne balistické rakety, strategické ponorky a bombardéry). Pritom sa podotýka, že USA vystupujú v zásade za zníženie zásob jadrových zbraní, skritizoval však predloženú v OSN zmluvu o ich úplnom zákaze ako nezodpovedajúce terajšiemu programe dňa.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.