Kyjev 29. novembra 2016 (HSP/ukrinform/Foto:TASR/AP-AP Photo)

Voči niekdajšiemu ukrajinskému prezidentovi, Viktorovi Janukovičovi, bolo vznesené podozrenie zo spáchania vlastizrady. Počas včerajšieho súdneho pojednávania bol prostredníctvom videokonferencie vypočutý aj sám ukrajinský exprezident. Ukrajinský generálny prokurátor žiada trest

Na snímke Viktori JanukovičNa snímke Viktori Janukovič

Včera sa uskutočnilo súdne pojednávanie, ktorého malo za úlohu vyšetriť údajné zločiny ukrajinského exprezidenta Viktora Jakukoviča. Prostredníctvom videokonferencie bol takisto vypočutý sa sám Janukovič, ktorý bol oboznámený so svojou situáciou. Píše o tom Ukrinform.

Janukovič mal byť vypočúvaný ako svedok v prípade streľby na Námestí Nezávislosti v centre Kyjeva. Pojednávanie sa stihlo už aj prerušiť, pretože aktivisti z extrémistického hnutia Pravý sektor znemožnili výjazd z väznice, v ktorej sa nachádzajú bývalí príslušníci zásahových jednotiek. Tí vystupujú v prípade ako obvinení. Členovia Pravého sektoru sa údajne obávali, že bývalí členovia Berkutu by sa dostali na slobodu. Členovia Berkutu sú obvinení z usmrtenia viac ako stovky ľudí na Majdane.

Voči Janukovičovi bolo vznesené podozrenie zo spáchania vlastizrady, z napomáhania ruským úradom a orgánom s úmyslom zmeniť štátne hranice Ukrajiny a z rozpútania vojny na východe Ukrajiny. Generálny prokurátor Jurij Lucenko mu tak dáva za vinu viac ako 2000 padlých členov ukrajinskej armády a takisto tisícky civilistov.

“Informoval som Janukoviča, že je podozrivý zo zrady, z napomáhania orgánom Ruskej federácie v úmyselných činoch, ktorých cieľom bolo zmeniť štátne hranice Ukrajiny a takisto je podozrivý z vedenia vojnovej agresie,” informoval Lucenko.

Juraj Paška

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.