Bratislava 10. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:facebook)

Takmer päť miliónov správ poslali používatelia Ústredného portálu verejnej správy slovensko.sk v prvom mesiaci tohto roka. Január 2018 bol historicky najvyužívanejším mesiacom portálu slovensko.sk. Hovoria o tom štatistiky Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby (NASES). V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka ide o viac ako 4,5-násobný nárast. Informovala o tom sekcia komunikácie NASES.
Ilustračné foto

V auguste 2017 prvýkrát portál evidoval viac ako milión prihlásení na slovensko.sk. Odvtedy pod túto hranicu už neklesol. “Je to dôkazom, že ľudia majú o e-komunikáciu so štátom záujem a elektronické služby sú čoraz využívanejšie. Našou úlohou je to, aby používatelia trávili na portáli svoj čas čo najefektívnejšie a najkomfortnejšie,” povedal generálny riaditeľ NASES Lukáš Sojka. Cez slovensko.sk sa v januári rozposlalo takmer 5 miliónov správ, čo je doteraz najvyšší počet správ, aký v mesiaci portál zaznamenal.
Elektronických rozhodnutí, ktoré zaslali úrady elektronicky, bolo v januári vyše 700.000. Elektronická komunikácia tak len za tento mesiac ušetrila inštitúciám vyše 1,5 milióna eur, ktoré by v prípade fyzického zasielania minuli na poštovné náklady. Cez portál najviac komunikuje Sociálna poisťovňa, Všeobecná zdravotná poisťovňa a Ministerstvo spravodlivosti SR cez svoje krajské súdy.
K elektronickým službám poskytuje telefonickú podporu aj Ústredné kontaktné centrum slovensko.sk so svojimi vyškolenými operátormi. V porovnaní s januárom predchádzajúceho roka prijali o 2500 viac požiadaviek, čo je medziročne 50-% nárast. Používatelia elektronických schránok sa najviac pýtali o radu práve cez posledný januárový týždeň, keď bolo potrebné elektronicky podať niektoré daňové priznania.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.