Belehrad 4. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Marko Drobnjakovic)

Ján Volko dosiahol aj národný rekord

Vrcholom pre slovenskú atletiku bolo na HME v Belehrade záverečné finále dňa beh na 60 m, v ktorom Ján Volko finišoval na druhom mieste a získal pre slovenskú atletiku striebro opäť s národným rekordom 6,58. Zlato vybojoval Brit Richard Kilty s európskym výkonom roka 6,54, bronz Švéd Sulayman Hamilton s osobným rekordom 6,63.

Slovenský šprintér Ján Volko (vpravo) pózuje po finálovom behu na 60 m na halových ME v atletike v Belehrade

Štart sa odďaľoval, dvakrát štartér zdvihol finalistov z blokov a vyraziť z nich sa nepodarilo ani na tretí raz. Štart pokazil Brit Robertson a bol diskvalifikovaný.

Ján Volko štartoval v 6. dráhe a bol to vôbec prvý slovenský šprintér v histórii, ktorý sa ocitol v súboji o medailu v najkratšom šprinte. Podľa času zo semifinále 6,62, ktorým prelomil aj slovenský rekord Ľuboša Chochlíka 6,65 z roku 1987, mal dokonca šancu na medailu, a to by už bola naozaj unikátna záležitosť. Dvadsaťročný Volko, člen BK HNTN Bratislava, zverenec trénerov Nadi Bendovej a Róberta Kresťanka štartoval na HME prvýkrát pred dvoma rokmi v Prahe a skončil v rozbehoch 30-ty. V Belehrade už súperil s európskou elitou a ovenčil sa striebrom.

“Nemám slov, ani v najhlbšom sne som v to nedúfal, ešte si to ani neuvedomujem, čo všetko som dosiahol,” povedal Ján Volko. “Ani neviem, čo povedať, čo sa vlastne v skutočnosti stalo. Mojím cieľom bolo v Belehrade postúpiť do semifinále a teraz pocestujem domov so striebrom, neuveriteľné. Možno je to preto, že som mal len také skromné očakávania. Mám striebro, navyše som dvakrát prekonal národný rekord. Asi mi Boh požehnal a nadelil talent.”

Zlatý Brit Richard Kilty: “Som nadšený, prvá vec, ktorú urobím, že sa spojím s videohovorom s mojou snúbenicou a mojím dieťaťom. Bol som si vedomý, že sú doma a že sa na mňa pozerajú. Už v prípravnej miestnosti pred štartom som sa musel pozrieť na fotku môjho chlapca a to ma upokojilo. Pripomenul som si, že sú to len preteky a už sa neviem dočkať, kedy ho uvidím.”

Bronzový Švéd Austin Hamilton: “Všetky skúsenosti čo sa na mňa nalepili ešte v juniorskej kategórii som využil a oplatilo sa. Dôležité bolo udržať koncentráciu a zachovať pokoj, pozor som si dával aj na chybný štart. Vo finiši som sa sústredil na udržanie bronzu. Som úplne v siedmom nebi, z medaily a aj z dvoch osobných rekordov.”

V ére samostatnosti sa Slovensko už štvrtýkrát tešilo z medaily, trojskokanka Dana Velďáková bola bronzová v rokoch 2009 a 2011, Mikuláš Konopka vyhral v roku 2007 v Birminghame súťaž guliarov a k tejto bilancii pridal striebro unikátnym spôsobom Ján Volko.

Finálové výsledky:
Muži
60 m: 1. Richard Kilty (V. Brit.) 6,54, 2. Ján VOLKO (SR) 6,58, 3. Austin Hamilton (6,63, 4. Odain Rose (obaja Švéd.) 6,63, 5. Theo Etienne (V. Brit.) 6,67, 6. Pascal Mancini (Švajč.) 6,70, 7. Sulayman Bah (Svéd.) 6,96, diskv. Andrew Robertson (V. Brit.)